Vyšetření na těhotenskou cukrovku

 3 min.  |   11. 8. 2022  |   Garant: Alena Šmahelová


Gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka je relativně časté onemocnění spojené s poruchou hospodaření s krevním cukrem. Je častější u žen s nadváhou nebo obezitou ve věku nad 30 let, u žen s vysokým krevním tlakem nebo těhotenskou cukrovkou v rodině a nese s sebou významná rizika, jako je předčasný porod, preeklampsie nebo například nutnost provedení císařského řezu (více ve článku o těhotenské cukrovce). Vzhledem k tomu, že je těhotenská cukrovka spojena se závažnými riziky pro matku i pro plod a nemá často specifické příznaky, je její vyšetření prováděno u všech těhotných. Screening probíhá dvoufázově odběry v prvním a druhém trimestru.

Vyšetření v prvním trimestru

V prvním trimestru provádí gynekolog standardně odběry žilní krve k vyšetření. Spolu s ostatními testy je krev vyšetřena i na hladinu cukru. Tento odběr je prováděn nalačno. V případě, že je zjištěna hodnota 5,1 mmol/l nebo více, je odběr opakován v jiný den. Pokud je opakovaně zjištěna vyšší hodnota, je těhotná odeslána na diabetologii, kde jí bude zajištěna péče. Může se stát, že opakovaný odběr bude v pořádku, pak je ženě doporučeno provedení orálního glukózového tolerančního testu na těhotenskou cukrovku (OGTT), viz dále vyšetření v druhém trimestru.

Vyšetření v druhém trimestru

Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství je u všech těhotných s negativním vyšetřením těhotenské cukrovky v prvním trimestru proveden OGTT. Test na těhotenskou cukrovku spočívá v odběru krve k vyšetření hladiny cukru v krvi nalačno a následném vypití 75 gramů glukózy v tekutině (čaj nebo voda). Následně jsou odebrány v hodinových rozestupech dva vzorky žilní krve. 

Lékař by měl ženu upozornit, že den před vyšetřením na těhotenskou cukrovku by měla vyloučit zvýšenou fyzickou aktivitu a tři dny předem dodržovat svou obvyklou dietu bez významného omezování svých zvyklostí. Před odběrem musí žena 8 hodin lačnit a pít pouze čistou vodu. Je důležité, aby těhotná byla poučena o tom, že některé léky je nutné užít až po provedení testu na těhotenskou cukrovku (hydrokortizon, progesteron, thyroxin). V průběhu testu musí být těhotná v klidu, nesmí kouřit ani jíst a pít. 

Výsledky testu na těhotenskou cukrovku

Pokud je výsledek negativní, nalačno je hladina cukru nižší než 5,1 mmol/l, po hodině nižší než 10,0 mmol/l a po dvou hodinách se nachází pod hodnotou 8,5 mmol/l, žena nemá těhotenskou cukrovku. V opačném případě je žena odeslána na diabetologii, kde je dále vyšetřena a je jí nastaven režim včetně diety. 

Většina žen s těhotenskou cukrovkou vystačí ke kompenzaci svého onemocnění s dietou. Asi 10 % žen potřebuje podporu léky. 

MUDr. Petra Dvořáková

hlasování

0 (0)

Štítky:
cukrovka
cukrovka v těhotenství
diabetes
příznaky těhotenské cukrovky

Související články
150 g sacharidů / 50 g tuků / 80 g bílkovin / 6 000 kJ (1 400 kcal)
Je třeba si uvědomit, že pacienti jsou různé osobnosti a mají osobitý přístup k radám lékaře i k léčbě.
Onemocnění, které postihuje periferní nervy. Příznaky se začnou projevovat zvolna jako např. svalová slabost, únava, úbytek svalové hmoty nebo křeče.
Jako diabetik se nemusíte děsit úpravy dosavadního způsobu stravování, ani trvalého dodržení správného způsobu stravování. Co je důležité?
Robertovi cukrovka změnila celý život – v mládí bral nemoc na lehkou váhu a díky zanedbané léčbě se k cukrovce postupně přidala další vážná onemocnění.
Prevence cukrovky 1. typu zatím neexistuje, avšak cukrovce 2. typu lze zabránit nebo alespoň její nástup oddálit.

Kognitivní funkce a léčba cukrovky

 2 min.  |   20. 9. 2022  |   redakce
Cukrovka se v průběhu života podílí mimo jiné i na nepříznivých změnách mozkové tkáně, což nakonec, zejména ve vyšším věku, může vést ke snížení mentální funkce, například k demenci.

Rámcové jídelníčky pro diabetiky

18. 2. 2020  |   redakce
Diabetická dieta je základem léčby cukrovky, protože právě vhodnou stravou můžeme ovlivnit svůj celkový zdravotní stav.
200 g sacharidů / 70 g tuků / 90 g bílkovin / 7 500 kJ (1 800 kcal)

Nejčastější otázky diabetiků 3. část (komplikace)

 13 min.  |   18. 8. 2022  |   redakce
Otázky nově diagnostikovaného diabetika k cukrovce a jejím komplikacím.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.