Kardiovaskulární prevence u diabetiků podle nových mezinárodních doporučení

 4 min.  |   19. 10. 2023  |   Garant: Alena Šmahelová


Diabetes jako chronické onemocnění je nezávislým rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních onemocnění (KVO) a nemocí ledvin (CKD). U více než dvou třetin diabetiků jsou přítomny i další rizikové faktory, včetně obezity, zvýšeného cholesterolu a vysokého krevního tlaku, které i jednotlivě zvyšují riziko dalších komplikací. Riziko komplikací, zejména KVO, CKD a srdečního selhání, je u diabetiků násobně vyšší než u nediabetiků. Důležité je toto riziko nejen snižovat, ale především mu předcházet.

Významu prevence se věnují i aktualizovaná doporučení Evropské kardiologické společnosti z roku 2021, která se zaměřují na nově vyčleněnou skupinu pacientů s diabetem s ohledem na rizika KVO a CKD. Důvodem je postupný celosvětový nárůst počtu pacientů s cukrovkou a komplikacemi kardiovaskulárními a ledvinovými. Jak je známo, léčba komplikací je násobně nákladnější než výdaje na jejich prevenci. Ta je ale stále nedostačující zejména s ohledem na minimálně dvojnásobné riziko KVO, na něž v České republice stále umírá na 43 % mužů a více než 55 % žen.

Nová doporučení Evropské kardiologické společnosti zdůrazňují důležitost zejména prevence vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky a KVO. Velká pozornost je věnována změnám životního stylu a včasnému záchytu rizikových faktorů i nemocí v celé populaci. Cílem je prevence diabetických komplikací a zlepšení kvality života. U všech diabetiků je tedy cílem dlouhodobá normální hladina cukru v krvi (nebo alespoň blízká normální hodnotě) a současně korekce rizikových faktorů.

Zatímco dosud byla zodpovědnost za výsledek léčby přesouvána spíše na zdravotníky, tato doporučení kladou poprvé v historii důraz na zodpovědnost pacienta. Pro lékaře, ale i pacienta jsou k dispozici velmi přehledné tabulky, které konkrétního diabetika zařazují do dané rizikové skupiny. Zahrnují jak nefarmakologická preventivní opatření, tak i doporučení volby vhodné antidiabetické a další farmakologické léčby konkrétního jedince.

Moderní účinná antidiabetika s komplexním účinkem na hladinu cukru v krvi, obezitu, vysoký krevní tlak a cholesterol jsou efektivně využívána jednak v primární (pacient bez KVO), jednak i v sekundární (pacient překonal KVO) prevenci těchto komplikací. Při výběru z širokého spektra antidiabetik je u pacienta potřeba vzít v úvahu věk, délku trvání diabetu, zhodnotit životní prognózu, přítomnost komplikací (vedle KVO a CKD i specifických diabetických komplikací), motivaci, přístup a reálné možnosti pacienta, včetně finančních. Z moderních antidiabetik v primární prevenci KVO a CKD převládá skupina léků (glifloziny a agonisté GLP-1), které cílí nejen na snížení hladiny krevního cukru, ale i na ostatní rizikové faktory a zpomalují progresi již stávajícího KVO a/nebo CKD onemocnění.

Zcela zásadní však zůstávají, zejména v preventivní fázi, režimová opatření, která vyžadují kvalitní spolupráci a motivaci nemocného obeznámeného s mírou svého rizika, možnostmi jeho ovlivnění a s konkrétním komplexním doporučením. Nová doporučení kardiologické společnosti proto nově vyčleňují i hodnocení rizika a konkrétní postup právě u skupiny diabetiků. Motivace pacienta a jím přijatého závazku vůči sobě samotnému je podmínkou jeho aktivního přístupu k prevenci ať primární, nebo sekundární. Profesionálním zájmem lékaře je získat důvěru nemocného a jeho víru ve výhodnost vlastního aktivního přístupu ke svému zdraví.

Cukrovka je doživotním onemocněním, které se v čase zhoršuje a mění. Diabetici mají častěji poruchy poznávacích funkcí, přitom právě kvalitní mentální zdraví je podstatné pro úspěšnou léčbu. Pacienti, kteří léčbu dodržují, mají až trojnásobnou šanci dosáhnout jejích příznivých efektů. Dobrý přístup k léčbě lze zvýšit i případným využitím fixních kombinací léků, průběžnou úpravou medikace, včetně aktivních dotazů na nežádoucí účinky léků, na to, proč pacient nedodržuje režimová opatření, zda mu vyhovuje konkrétní forma léku a zda je nezapomíná užívat. I když přibývá pacientů, kteří využívají internetové informace a moderní umělou inteligenci k získávání poznatků i kontrole své nemoci (telemedicína), je stále velká skupina těch, u nichž tištěné doporučení s osobním vysvětlením lékaře představuje jediný způsob, jak dosáhnout dobré spolupráce.

Literatura:

Šmahelová A. Prevence kardiovaskulárních onemocnění u diabetiků – komentář k aktualizovaným doporučením ESC, Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře 1/23

Související články

Vliv CHOPN na zdraví srdce a cév

 5 min.  |   16. 10. 2023  |   Norbert Pauk
CHOPN bohužel nelze vyléčit. Současné léky ale dovedou zpomalit postup nemoci, zmírnit potíže pacientů a zlepšit kvalitu jejich života.

Riziko onemocnění srdce a cév u neurologických onemocnění

 5 min.  |   18. 10. 2023  |   redakce
Vyšetření a správná léčba kardiovaskulárního rizika jsou dnes nedílnou součástí každodenní praxe praktických lékařů i neurologů. Znáte rizikové faktory a možnosti prevence?

Duševní poruchy a kardiovaskulární riziko

 8 min.  |   22. 10. 2023  |   redakce
Duševní poruchy jsou spojeny se zvýšeným rizikem srdečních a cévních chorob. Alarmující je, že vyšší kardiovaskulární riziko je již v mladším věku.

I mírný covid může způsobit postcovidový syndrom

 10 min.  |   9. 1. 2025  |   redakce
Ten pak nemocného provází měsíce až roky.

Životní styl a deprese

 2 min.  |   13. 1. 2021  |   Martin Anders
Vedle vyvážené diety hraje nedílnou roli i fyzická aktivita, jejíž důležitost se ukazuje zejména v posledních letech.

Co je dobré vědět o inzulinu

 4 min.  |   26. 11. 2020  |   Alena Šmahelová
K léčbě cukrovky se dnes používá řada léků, ale tím nejznámějším stále zůstává inzulin. Jeho užívání pomůže dosáhnout optimální hodnoty glykémie a zabránit komplikacím souvisejícím s cukrovkou.

Dana se vždy pečlivě řídila radami svého lékaře...

 3 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Dana se vždy pečlivě řídila radami lékaře, a i proto se jim společně podařilo dostat cukrovku pod kontrolu.
Onemocnění, které postihuje periferní nervy. Příznaky se začnou projevovat zvolna jako např. svalová slabost, únava, úbytek svalové hmoty nebo křeče.
Je třeba si uvědomit, že pacienti jsou různé osobnosti a mají osobitý přístup k radám lékaře i k léčbě.

Módní diety: Keto a spol.

 8 min.  |   5. 9. 2023  |   Věra Boháčová
Jako na každém výživovém trendu můžeme i v případě nízkosacharidových a ketogenních diet najít jistá pozitiva. Ale mají také řadu úskalí a na ta je dobré myslet.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.