Máte-li obavy, že se může váš cholesterol zvýšit, a nevíte přesně, jak ho „udržet na uzdě“, zde je několik základních rad, které byste měli dodržovat.

Užívejte léky přesně podle doporučení lékaře

Pokud užíváte léky na vysoký cholesterol, pečlivě dodržujte pokyny svého lékaře. Pokud něčemu nerozumíte, vždy se zeptejte. Nikdy nepřestávejte užívat svůj lék bez předchozí konzultaci s lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem.

Přeorientujte se na zdravý životní styl

Můžete podniknout kroky ke snížení hodnot vašeho LDL-cholesterolu tím, že budete žít zdravěji. Například budete konzumovat potraviny s nižším obsahem nasycených tuků a trans-tuků, budete fyzicky aktivní a budete se snažit udržet si optimální váhu.

Hovořte o svých problémech se zdravotníky

Snažte se spolupracovat se svým zdravotnickým týmem na prevenci nebo léčbě vysokého LDL-cholesterolu. Pravidelně diskutujte svůj léčebný plán a na schůzky si předem připravte seznam otázek. Užíváte-li léky, proveďte před kontrolou lékovou inventuru a vezměte ke kontrole písemný přehled zbývajících léků, které máte k dispozici.

Kontrolujte svůj cholesterol pravidelně

Cholesterol potřebují někteří lidé kontrolovat častěji, jiní méně často. Vyšetření hladin cholesterolu je v Česku součástí systému preventivních prohlídek, svou hladinu cholesterolu (ale i krevního tlaku či hladiny krevního cukru) tak může a má znát každý. Je-li vše v pořádku, provádí se kontrolní vyšetření podle plánu preventivních prohlídek. Zjistí-li se vyšší než optimální hladina LDL-cholesterolu, budete muset na kontrolu častěji, tak jak to určí lékař.

Související články