Screening kardiovaskulárních a onkologických onemocnění
Kardioonkologie si klade ambiciózní cíl – udržet dobrou kvalitu kardiovaskulárního... »
Vyšetření a správná léčba kardiovaskulárního (KV) rizika jsou dnes nedílnou součástí každodenní praxe praktických lékařů i neurologů. Mezi nejčastější neurologická onemocnění s velkým podílem KV rizik patří cévní mozková příhoda (CMP), která je každoročně nově diagnostikována u 30 000 osob a je třetí nejčastější příčinou úmrtí a první nejčastější příčinou dlouhodobé odkázanosti na pomoc druhých. Dalším, stále častějším onemocněním je demence, kde v souvislosti s KV chorobami mluvíme především o vaskulární demenci, což je onemocnění, při kterém odumírá čím dál víc mozkových buněk a mozkové tkáně. Tento typ demence se může objevit buď náhle, nebo se může pomalu rozvíjet. Vaskulární demence sdílí s CMP společné rizikové faktory, kterými jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a chronický zánět. Třetí časté onemocnění představuje syndrom spánkové apnoe. Sice nepatří mezi ta, jež sdílejí větší část rizikových kardiovaskulárních faktorů (vyjma obezity), ale jde o časté a závažné onemocnění právě pro své vysoké riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob. Alespoň u poloviny pacientů s obstrukční spánkovou apnoí se vyskytuje vysoký krevní tlak.
Rizikové faktory dělíme na neovlivnitelné, což jsou: věk, pohlaví, rasa, rodinná zátěž, sociální a ekonomická úroveň a genetické predispozice. Dále jsou to faktory ovlivnitelné:
Zásadní je zde včasné odhalení rizikových faktorů, jejich léčba i prevence. V pátrání po rizikových faktorech hraje také důležitou roli vyšetření rodinných příslušníků pacientů po CMP prodělané v mladém věku.
Na druhé straně existuje řada ochranných faktorů a značná část KV onemocnění má stejné ochranné faktory jako nemoci cerebrovaskulární (nemoci centrální nervové soustavy vznikající na podkladě poruch mozkových cév s následným špatným prokrvením mozku nebo s krvácením do mozkové tkáně). Patří k nim především středomořská dieta a pravidelný pohyb. Dnes je již jisté, že fyzicky aktivní lidé mají nižší riziko CMP a úmrtí než ti neaktivní. Proto je důležitá osvěta a aktivní zapojení pacienta a jeho blízkých. Nezbytné je zaměřit se na úpravu životního stylu včetně škodlivých návyků. Při ovlivňování rizikových faktorů (vysoký krevní tlak, cukrovka, fibrilace síní, vysoký cholesterol, metabolický syndrom, nadměrné užívání návykových látek atd.) je často nezbytná mezioborová spolupráce lékařů.
Literatura:
Hollý P. Kardiovaskulární riziko v neurologii. Kapitoly pro praktické lékaře 1/23
Kardioonkologie si klade ambiciózní cíl – udržet dobrou kvalitu kardiovaskulárního... »
Cílem je prevence diabetických komplikací a zlepšení kvality života. »