Vhodnější varianty potravin v rámci potravinových skupin

 1 min.  |   6. 4. 2021  |   Garant: Věra Boháčová


Dietu při dyslipidémiích není možné vnímat jako „nárazovku“, ale dlouhodobou až doživotní úpravu režimu. Je proto zásadní poskládat stravu tak, aby byla pro každého reálně dodržitelná. Z jídelníčku není třeba žádnou skupinu potravin zcela vylučovat, a ani to není žádoucí, protože pak snadno dochází k nevyváženosti jídelníčku a chybění důležitých látek. Jde však o důsledný výběr potravin v rámci skupiny (roli hraje také množství, frekvence a zpracování), ať už se jedná např. o sýry, mastné výrobky, maso, zelenina a výrobky z ní, přílohy, ale třeba i sladkosti. Pozitivní je, že v rámci jednotlivých skupin potravin, můžeme vždy najít k méně vhodné variantě pro dietu výživově výhodnější. Stejné je to i s pokrmy. Oblíbená jídla, která nejsou zrovna vzorem výživových doporučení, lze vždy připravit tak, aby dietě vyhovovala. Pouze výjimečně dojde k tomu, že za oblíbenou potravinu či pokrm není možné najít výhodnější nebo akceptovatelnou variantu. Pak přichází jednoduchá zásada. Snížit zkonzumované množství takové potraviny či pokrmu nebo snížit frekvenci konzumace. V tabulce najdete ukázku toho, jak je možné jednoduchými záměnami dosáhnout snížení množství tuku a rizikových nasycených mastných kyselin v jídelníčku.


hlasování

0 (0)

Štítky:
dieta
dyslipidemie
jídelníček
strava
zdravá strava

Související články

Jak se léčí alergie?

 3 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Terapie alergie se mimo jiné odvíjí od spouštěče, který imunitní reakci nastartuje. Hlavním způsobem boje s alergií je eliminace styku s alergenem, tedy vyhnutí se setkání s dráždivou látkou.

Pět omylů o dietě

 2 min.  |   2. 3. 2020  |   redakce
Základem vyváženého a pestrého jídelníčku by měly být čerstvé ovoce a zelenina, kvalitní bílkoviny, složené sacharidy a přiměřené množství vhodných tuků.
Zdravé stravování neznamená totéž co dieta. Pokud si nejste jisti s výběrem, pomůže Vám naše desatero.
O bílých jedech v naší stravě často slýcháme, píše se o nich, řeší se. Nejčastěji jsou v souvislosti s nimi zmiňovány sůl, cukr a bílá mouka. Ale jsou to opravdu jedy? Pojďme se na ně podívat zblízka…
Dnu řadíme mezi metabolická onemocnění. Při léčbě je velice důležitá dlouhodobá úprava režimu, jak stravovacího, tak pohybového.
Jednou z hlavních zásad diety při dyslipidémiích je správný výběr tuků, v některých případech je třeba zároveň omezit celkové množství tuku.

Dietní grilování?

 6 min.  |   21. 6. 2021  |   Věra Boháčová
Ano! I když je grilování často spojováno s řadou rizik, grilovat lze i zdravě a dietně.
Většina diabetiků potřebuje stravu, která obsahuje přibližně 250 gramů sacharidů, 80 gramů tuků, 95 gramů bílkovin (tedy 2100 kcal/den).Jednoduchý…
V rámci dodržování každé diety, a ta při dyslipidémiích není výjimkou, je velmi důležitý výběr potravin.
Jaká jsou dietní doporučení při dyslipidemiích?

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.