Vhodnější varianty potravin v rámci potravinových skupin

 1 min.  |   6. 4. 2021  |   Garant: Věra Boháčová


Dietu při dyslipidémiích není možné vnímat jako „nárazovku“, ale dlouhodobou až doživotní úpravu režimu. Je proto zásadní poskládat stravu tak, aby byla pro každého reálně dodržitelná. Z jídelníčku není třeba žádnou skupinu potravin zcela vylučovat, a ani to není žádoucí, protože pak snadno dochází k nevyváženosti jídelníčku a chybění důležitých látek. Jde však o důsledný výběr potravin v rámci skupiny (roli hraje také množství, frekvence a zpracování), ať už se jedná např. o sýry, mastné výrobky, maso, zelenina a výrobky z ní, přílohy, ale třeba i sladkosti. Pozitivní je, že v rámci jednotlivých skupin potravin, můžeme vždy najít k méně vhodné variantě pro dietu výživově výhodnější. Stejné je to i s pokrmy. Oblíbená jídla, která nejsou zrovna vzorem výživových doporučení, lze vždy připravit tak, aby dietě vyhovovala. Pouze výjimečně dojde k tomu, že za oblíbenou potravinu či pokrm není možné najít výhodnější nebo akceptovatelnou variantu. Pak přichází jednoduchá zásada. Snížit zkonzumované množství takové potraviny či pokrmu nebo snížit frekvenci konzumace. V tabulce najdete ukázku toho, jak je možné jednoduchými záměnami dosáhnout snížení množství tuku a rizikových nasycených mastných kyselin v jídelníčku.


hlasování

0 (0)

Štítky:
dieta
dyslipidemie
jídelníček
strava
zdravá strava

Související články

Netradiční „zdravé“ cukroví

 1 min.  |   24. 11. 2021  |   Věra Boháčová
Vánoční cukroví ale můžete pojmout také trochu netradičně. Stačit k tomu bude sušené ovoce (pozor – ne kandované, které je proslazené), kvalitní hořká…

Střípky módních diet

 8 min.  |   22. 10. 2023  |   Věra Boháčová
U různých diet je dobré se nejprve seznámit nejen s deklarovanými pozitivy, ale i s úskalími, a to v dlouhodobém kontextu.
Dnu řadíme mezi metabolická onemocnění. Při léčbě je velice důležitá dlouhodobá úprava režimu, jak stravovacího, tak pohybového.
Složení stravy je důležitější než energetické výpočty. Víte, jaký způsob stravování je tou nejlepší prevencí srdečně-cévních onemocnění?

Dietní grilování?

 6 min.  |   21. 6. 2021  |   Věra Boháčová
Ano! I když je grilování často spojováno s řadou rizik, grilovat lze i zdravě a dietně.

Které potraviny by měl obsahovat váš jídelníček

 1 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Nahraďte pro začátek máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné maso a uzeniny rostlinnými oleji, semínky, ořechy.
200 g sacharidů / 70 g tuků / 90 g bílkovin / 7 500 kJ (1 800 kcal)
Zdravé stravování neznamená totéž co dieta. Pokud si nejste jisti s výběrem, pomůže Vám naše desatero.

Pět omylů o dietě

 2 min.  |   2. 3. 2020  |   redakce
Základem vyváženého a pestrého jídelníčku by měly být čerstvé ovoce a zelenina, kvalitní bílkoviny, složené sacharidy a přiměřené množství vhodných tuků.
Především vysoký krevní tlak a vysoké hladiny cholesterolu v krvi, stejně jako nadváha a obezita.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.