Není tuk jako tuk

 2 min.  |   29. 2. 2020  |   redakce


Tuky patří společně se sacharidy a bílkovinami k základním živinám, bez nichž se náš organismus neobejde, a jsou jedním z nejbohatších zdrojů energie. Jistě jste už slyšeli, že se dělí na tzv. zdravé a nezdravé. Víte ale přesně, co si pod tím představit?

„Dobré“ tuky

Obsahují větší množství tzv. nenasycených mastných kyselin, které přispívají ke snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi, mají velmi dobrý vliv na srdečně-cévní systém a zabraňují ukládání „špatných“ tuků v organismu. Najdeme je v rostlinných olejích, rybách, oříšcích a semínkách.

„Špatné“ tuky 

Obsahují větší množství tzv. nasycených a transmastných kyselin a jsou obsaženy v másle, sádle, slanině, uzeninách, ale také v tučném mase, tučných mléčných výrobcích a v trvanlivém pečivu. Na naše zdraví mají naopak neblahý vliv – zvyšují hladinu „zlého“ cholesterolu a naopak snižují hladinu toho „hodného“, způsobují ukládání tuku v organismu a vystavují nás riziku srdečně-cévních onemocnění. Proto bychom měli tyto tuky výrazně omezovat.

Kokosový tuk

V poslední době se velmi často objevují informace o tom, že nejprospěšnější našemu zdraví je tuk kokosový. To je ale mýtus. Kokosový tuk je z 90 % tvořen nasycenými mastnými kyselinami a jeho nadměrná konzumace vede ke zvyšování rizika srdečně-cévních onemocnění. Kokosový tuk má pozitivní vliv v kosmetickém využití (tedy „zvenčí“), ale při použití „zevnitř“ významně podporuje kornatění tepen (aterosklerózu). Snese vysoké teploty, ale to třeba řepkový a olivový olej také, ovšem ty mají pro naše zdraví daleko výhodnější složení.

hlasování

0 (1)

Štítky:
jídlo
kokosový tuk
mastné kyseliny
olej
sádlo
strava
tuky

Související články
Možná nevíte, že v České republice tyto léky užívá více než milion pacientů, takže přímou nebo zprostředkovanou zkušenost s nimi má téměř každý.

Módní diety: Vegetariánství

 6 min.  |   1. 7. 2023  |   Věra Boháčová
Vegetariánství je poměrně rozšířeným způsobem stravování a v rámci jeho dodržování můžeme pozorovat spíše vzrůstající trend.

Jak se léčí alergie?

 3 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Terapie alergie se mimo jiné odvíjí od spouštěče, který imunitní reakci nastartuje. Hlavním způsobem boje s alergií je eliminace styku s alergenem, tedy vyhnutí se setkání s dráždivou látkou.

Které potraviny by měl obsahovat váš jídelníček

 1 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Nahraďte pro začátek máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné maso a uzeniny rostlinnými oleji, semínky, ořechy.
Jaká jsou dietní doporučení při dyslipidemiích?

Jak si můžeme osolit život?

 6 min.  |   16. 5. 2022  |   redakce
Oblast, v níž je pro nás sůl zdánlivě nenahraditelnou, představuje kuchyňská příprava pokrmů.
Jednou z hlavních zásad diety při dyslipidémiích je správný výběr tuků, v některých případech je třeba zároveň omezit celkové množství tuku.
Cholesterol je pro život nezbytná látka: představuje základní stavební kámen pro buněčnou membránu... Otázkou ale zůstává, kolik cholesterolu potřebujeme v krvi.
Zdravé stravování neznamená totéž co dieta. Pokud si nejste jisti s výběrem, pomůže Vám naše desatero.

Dieta při akutní pankreatitidě

 10 min.  |   29. 7. 2022  |   Věra Boháčová
Pankreatitida je neinfekční onemocnění slinivky břišní, při jehož vzniku se může uplatňovat celá řada příčin, někdy i neznámých.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.