Dietní doporučení při dně a zvýšené hladině kyseliny močové

 2 min.  |   2. 5. 2022  |   Garant: Věra Boháčová


Při léčbě zvýšené hladiny kyseliny močové / dny je velice důležitá dlouhodobá úprava režimu (jak stravovacího, tak pohybového). V rámci doporučení se zohledňuje přítomnost dalších onemocnění – k těm častým patří obezita, zvýšený krevní tlak, případně cukrovka či poruchy metabolismu tuků.

Dříve byla hlavním léčebným postupem bezpurinová (či lépe nízkopurinová) dieta. Puriny se však vyskytují v celé řadě potravin, jejichž zařazení do jídelníčku je velice důležité. Striktně nízkopurinovou dietu tak nelze dlouhodobě dodržovat, aniž by ve stravě chyběly důležité látky. Záleží tedy na množství, frekvenci a také na dostupnosti (využitelnosti) purinů v potravinách. Základem léčby dny a zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi je podávání medikamentů a celková úprava životního stylu spolu s ovlivněním dalších faktorů. Ve stravě je samozřejmě potřeba vynechat nebo výrazně omezit potraviny bohaté na puriny, nicméně tak, aby to neohrozilo vyváženost jídelníčku.

*s podmínkou/omezením, **více si o luštěninách a jejich vhodnosti přečtěte v článku: Dejte šanci luštěninám

Důležité: Doporučení v tabulce je vhodné konzultovat s nutričním terapeutem s ohledem na další přítomná onemocnění. Doporučení respektují fakt, že řada pacientů trpí dalšími chorobami, jako jsou například obezita, diabetes mellitus (cukrovka) 2. typu, dyslipidemie (poruchy metabolismu tuků), hypertenze (vysoký krevní tlak) aj. Doporučení ke konzumaci potravin zohledňuje obsah purinových látek, ale také jejich zařazení v kontextu vyváženého jídelníčku (a v této souvislosti obsah důležitých látek v nich obsažených) či v souvislosti s možností ovlivnění hladiny kyseliny močové.

hlasování

0.5 (2)

Štítky:
dieta
dna
kyselina močová
puriny

Související články

Rámcové jídelníčky pro diabetiky

18. 2. 2020  |   redakce
Diabetická dieta je základem léčby cukrovky, protože právě vhodnou stravou můžeme ovlivnit svůj celkový zdravotní stav.

Pět omylů o dietě

 2 min.  |   2. 3. 2020  |   redakce
Základem vyváženého a pestrého jídelníčku by měly být čerstvé ovoce a zelenina, kvalitní bílkoviny, složené sacharidy a přiměřené množství vhodných tuků.

Módní diety: Vegetariánství

 6 min.  |   1. 7. 2023  |   Věra Boháčová
Vegetariánství je poměrně rozšířeným způsobem stravování a v rámci jeho dodržování můžeme pozorovat spíše vzrůstající trend.
Dietu při dyslipidémiích není možné vnímat jako „nárazovku“, ale dlouhodobou až doživotní úpravu režimu. Je proto zásadní poskládat stravu tak, aby byla pro každého reálně dodržitelná.
Jednou z hlavních zásad diety při dyslipidémiích je správný výběr tuků, v některých případech je třeba zároveň omezit celkové množství tuku.

Laktózová intolerance

 6 min.  |   1. 7. 2023  |   Věra Boháčová
Laktózovou intolerancí označujeme nesnášenlivost mléčného cukru. Základem léčby je úprava stravy, případně doplňování enzymu.
200 g sacharidů / 70 g tuků / 90 g bílkovin / 7 500 kJ (1 800 kcal)
Opravdu je večeře takovým zlem, že je ideální si ji raději nedat?

Grilovaná zelenina

 1 min.  |   21. 6. 2021  |   redakce
Postup: Všechnu zeleninu očistíme, česnek, cibuli a žampiony oloupeme, papriku zbavíme jádřince. Papriku nakrájíme na kusy cca 3 × 3 cm, cuketu na…
Udělat si pauzu na oběd může být zpestřením pracovního dne a je přitom vhodné zaměřit se na správný výběr jídla.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.