Petr se vždy rád bavil a nikdy moc nedbal na zdravé stravování...

 3 min.  |   2. 3. 2020  |   redakce


Petr, 40 let

„Ten tlak je vyšší – sedněte si na pár minut v klidu v čekárně, změříme to za chvíli ještě jednou,“ slyšel Petr před třemi lety v ordinaci svého praktického lékaře. Ani druhé měření nedopadlo lépe – na displeji tlakoměru se objevilo 165/100. „S takovým tlakem po světě běhat nemůžete, to byste taky mohl brzy mít infarkt nebo mrtvici,“ konstatoval lékař a začal vypisovat recept. „Tohle budete užívat dvakrát denně, vyzvedněte si to raději hned. Kdybyste náhodou začal kašlat, dejte mi vědět, může to spolu souviset. Je ale důležité, abyste léky nevynechával!“ Vlastně to bylo poprvé, co Petr měl brát nějaké léky dlouhodobě. A brzy bylo jasné, že nejde jen o užívání tabletek. „Ta kila navíc vám také nedělají dobře, budete s tím muset něco udělat,“ řekl lékař poměrně jasně. Do té doby Petr nijak zvlášť neřešil, že už je dávno pryč jeho štíhlá postava druholigového volejbalisty…

Dodržuje léčbu a žije se mu líp než dřív

Z ordinace Petr vycházel s hromádkou letáků o zdravé výživě a s kontaktem na nutriční terapeutku. Do lékárny šel hned a hned si také na mobilu nastavil hlasité upozornění, aby na tablety nezapomínal. Strach z toho, že by jej mohl postihnout infarkt nebo mrtvice, docela fungoval.

Na další kontrolu byl objednán za šest týdnů. Tlak se nesnížil hned – Petrovi tedy přibyl ještě jeden lék, ale i s tím se vyrovnal. Při další návštěvě lékaře se už dostal pod hodnotu 140/80 a od té doby ji překročil jen výjimečně. Pomalu se smířil s tím, že se s tlakem bude léčit už napořád. Pořídil si tonometr, naměřené hodnoty si občas zapisoval, a vždy než šel na kontrolu, zapisoval měření celý týden dvakrát denně.

A nespoléhal jen na léky. Začal si víc všímat toho, jak se stravuje. Nijak zvlášť se neomezuje, jí skoro všechno, jen přestal vyhledávat oblíbené uzeniny a dokáže se zastavit, když je na cestě pátý knedlík nebo druhý kousek koláče. Ani nevěděl jak – a zhubl pět kilo. Když se ohlédne zpátky, vlastně se mu teď žije lépe, než když o svém vysokém tlaku nevěděl.

Ve zkratce

Petr, když mu byl diagnostikován vysoký krevní tlak, začal poctivě užívat léky předepsané lékařem a na jeho doporučení také zhubl a upravil svůj jídelníček. Dnes se mu žije daleko lépe, než když o svém onemocnění nevěděl. To David byl navzdory diagnostikovanému vyššímu krevnímu tlaku přesvědčen, že žádné léky nepotřebuje – vždyť je ve nejlepším věku, má perfektní fyzičku, nekouří, nepije… Jenže pak přišel infarkt. Davidovi naštěstí zachránila život angioplastika a dnes pravidelně dochází na kontroly a přísně dodržuje všechna doporučení lékařů.

hlasování

0 (0)

Štítky:
adherence
hypertenze
příběh
vysoký krevní tlak

Související články

Davidovi zachránila život angioplastika...

 3 min.  |   1. 3. 2020  |   redakce
David byl navzdory diagnóze hypertenze přesvědčen, že žádné léky nepotřebuje – vždyť je v nejlepším věku, má perfektní fyzičku, nekouří, nepije.
Nekontrolovaný vysoký krevní tlak se často označuje jako tichý zabiják, víte proč?

Riziko nemocí srdce a cév se v životě ženy proměňuje

 8 min.  |   30. 9. 2022  |   redakce
Těhotenství a menopauza představují v životě ženy specifická období, která se pojí se změnami hodnot krevního tlaku a cholesterolu.

Zdeněk ví, že jeho slabinou vždycky byla a je strava...

 4 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Zdeněk na doporučení lékaře zásadně upravil životosprávu a bere léky přesně, jak má předepsáno. Může se tak těšit na důchod a všechny aktivity, které si naplánoval.

Václav podcenil léčbu – a to se mu stalo osudným...

 5 min.  |   2. 3. 2020  |   redakce
Václav léčbu vysokého cholesterolu podcenil, a tak je dnes v invalidním důchodu a zvládne jen základní sebeobsluhu.

Proč si doma měřit krevní tlak?

 2 min.  |   24. 3. 2020  |   Renata Cífková
Pro měření krevního tlaku rozhodně neplatí, že čím častěji, tím lépe. Na začátku je ideální měření dvakrát denně, a to ráno a večer
Cílem není to, aby byl váš lekář spokojený, ale abyste spolu dostali hypertenzi pod kontrolu.
Robertovi cukrovka změnila celý život – v mládí bral nemoc na lehkou váhu a díky zanedbané léčbě se k cukrovce postupně přidala další vážná onemocnění.

Onemocnění ledvin často souvisí s hypertenzí a diabetem

 8 min.  |   1. 9. 2023  |   redakce
Chronické onemocnění ledvin postihuje každého desátého jedince v České republice. Nebolí, tudíž o něm velká část lidí vůbec neví.
Vysoký krevní tlak sám o sobě nebolí ani nijak neobtěžuje. V tom je zrádný, a pokud působí dlouhodobě, škodí mnoha způsoby.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.