Obezita – jak spolehlivým ukazatelem je index tělesné hmotnosti?
Obezita je charakterizována nárůstem množství tukové tkáně, přitom procento tělesného tuku s rostoucím věkem stoupá, a tím se mění kritéria hodnocení.
U žen představuje nežádoucí stav podíl tukové tkáně vyšší než 30 %, v menopauze pak vyšší než 35 %. U mužské populace by podíl tuku neměl přesáhnout 25 %. Při diagnostice ohrožených pacientů, například u skupiny sportovců vyšších hmotnostních kategorií, boxerů, zápasníků, vzpěračů, nestačí stanovit pouze index tělesné hmotnosti (BMI). Naprostou většinu hmotnosti těchto osob tvoří aktivní svalová hmota, i když mají nadváhu. Naopak jedinci s normálními hodnotami BMI nebo jedinci s nadváhou mohou splňovat kritéria obezity na základě podílu tukové tkáně. U těchto osob je zvýšené riziko vzniku onemocnění souvisejících s obezitou, protože tito jedinci se spokojí s informací, že se hmotnostně pohybují v normálním nebo zvýšeném rozmezí BMI.
Pouhá váha nebo výška nemůže objektivně prezentovat skladbu těla. Dva lidé se stejnou výškou a váhou mohou vypadat úplně jinak – viz článek Nesmíme zapomínat na to, že svaly jsou těžší než tuk.
Např. 165 cm vysoká žena, vážící 52 kg může mít v těle 20 kg svalové hmoty a 16 kg tuku, a nebo 23 kg svalové hmoty a jen 13 kg tuku, viz obrázek.
Obr. Pouhá váha nebo výška nemůže objektivně prezentovat skladbu těla
Metoda bioelektrické impedance pomocí přístroje InBody
Moderní spolehlivou metodou celotělového měření vody, tuku a beztukové hmoty u lidí je bioelektrická impedance (BIA). Měření pomocí čtyř elektrod se provádí na horních a dolních končetinách. Při tomto vyšetření se všechny končetiny analyzovaného jedince přiloží ke kovovým elektrodám a poté se měří elektrický odpor kůže, když jimi prochází vysokofrekvenční elektrický proud o nízké intenzitě. Elektrický odpor kůže závisí na rozdílné elektrické vodivosti tukové tkáně chudé na vodu a netukové tkáně bohaté na vodu (svaly, kosti).
S rostoucím podílem tělesného tuku je při BIA naměřen větší elektrický odpor. Připojení takového analyzátoru (InBody) k počítači s nainstalovaným specializovaným softwarem umožňuje měřit:
- celkové množství tělesného tuku,
- rozložení tuku v těle,
- podíl viscerálního tuku vnitřních orgánů,
- objem svalové hmoty,
- podíl intracelulární a extracelulární vody,
- podíl bílkovin a minerálů.
Dalšími údaji jsou:
- metabolický věk pacienta,
- jeho bazální metabolická rychlost,
- InBody index,
- doporučená hmotnost a
- doporučená redukce tělesného tuku a hmotnosti.
Tato měření jsou přínosná při dodržování stanovených podmínek měření, při pravidelném měření jedním přístrojem a při sledování vývoje tělesného složení v delším časovém období (6–12 měsíců).
Relativně přesná a opakovatelná měření BIA by měl vyhodnotit zkušený praktický lékař, specialista, obezitolog nebo nutriční terapeut. Ti mohou u pacienta přesně určit, ve které složce dochází k úbytku hmotnosti (tuk, svaly, voda) a jak je třeba upravit pacientův jídelníček.