Jaká zdravotní rizika obezita přináší?

 3 min.  |   11. 11. 2024  |   Garant: Peter Marko

Obezita představuje závažný zdravotní problém, který může vést k různým komplikacím. Mezi nejčastější zdravotní rizika spojená s obezitou patří: 

1. Kardiovaskulární onemocnění

 Zvýšená tělesná hmotnost zatěžuje srdce a může vést k vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze, ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu či mozkové mrtvici.

2. Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus)

Obezita je hlavní rizikový faktor pro vznik cukrovky 2. typu, protože snižuje citlivost buněk na inzulin, což vede ke zvýšeným hladinám cukru v krvi.

3. Poruchy dýchání

Obezita může způsobit problémy s dýcháním, včetně spánkové apnoe (přerušované dýchání během spánku) a zhoršení plicní funkce.

4. Poruchy pohybového aparátu

Nadměrná tělesná hmotnost zatěžuje klouby, zejména kolena a kyčle, což může vést k artróze a jiným onemocněním pohybového aparátu.

5. Nádorová onemocnění (rakovina)

Obezita zvyšuje riziko některých druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu, tlustého střeva, dělohy, ledvin a slinivky břišní.

6. Onemocnění trávicího traktu

Obezita může zvýšit riziko vzniku onemocnění, jako je refluxní choroba jícnu, žlučové kameny či problémy s játry, včetně nealkoholového ztučnění jater.

7. Psychické problémy

Obezita může vést k nízkému sebevědomí, depresi a úzkosti. Sociální tlak a stigmatizace často negativně ovlivňují duševní zdraví lidí s nadváhou a obezitou.

8. Hormonální poruchy

U žen může obezita způsobovat nepravidelný menstruační cyklus, syndrom polycystických vaječníků a problémy s plodností.

9. Vysoká hladina cholesterolu

Zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů jsou běžné u obézních lidí, což může vést k zúžení průsvitu cév při ateroskleróze.

Kromě fyzických zdravotních problémů může obezita negativně ovlivnit i kvalitu života. Jak?

1. Omezení pohybu

Nadváha a obezita mohou omezit fyzickou aktivitu a snížit celkovou výkonnost jedince.

2. Sociální problémy

Obezita může vést k diskriminaci a sociální izolaci.

3. Snížená délka života

Osoby s obezitou mají v průměru kratší střední délku života.

Je důležité si uvědomit, že obezita je komplexní problém, který má mnoho příčin a jeho léčba vyžaduje komplexní přístup. Zdravá výživa, pravidelný pohyb a změna životního stylu jsou klíčové pro úspěšné snížení hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu. Vždyť ne nadarmo se říká "jsme to, co jíme". Klíčem ke všemu je dělat malé, postupné, ale dlouhodobé změny životního stylu. Změna stravovacích návyků, pravidelný pohyb, odpočinek a trpělivost jsou ty nejlepší věci na cestě, jak zhubnout. Pokud máte obavy o svou hmotnost, neváhejte se poradit se svým ošetřujícím praktickým lékařem nebo odborníkem na léčbu obezity.

hlasování

0 (0)

Štítky:
komplikace
obezita
zdravotní rizika
nadváha

Související články
Nadbytek viscerálního tuku je spojen se zvýšeným výskytem poruch metabolismu tuků, vyšším výskytem cukrovky a kardiovaskulárních příhod.
Mechanismus vzniku obezity spočívá v nahromadění tukové tkáně při zvětšení objemu adipocytů – tukových buněk.
Cukrovka vás ohrožuje bezprostředně i v budoucnu – podle toho také komplikace dělíme na akutní a pozdní.
Letos vyšla studie věnující se právě přidruženým onemocněním u astmatiků ve vztahu k věku propuknutí astmatu.
Abychom mohli obezitě předcházet, je třeba znát její příčiny.
Obezita je onemocnění, které má závažné důsledky – na zdraví, psychický stav a kvalitu života.

Léčba obezity výživou aneb Jídelníček obézního pacienta

 4 min.  |   13. 12. 2023  |   redakce
Při sestavování výživových plánů je vždy nutné zohlednit individuální potřeby a specifika jednotlivce.
Pouhá váha nebo výška nemůže objektivně prezentovat skladbu těla.
Především vysoký krevní tlak a vysoké hladiny cholesterolu v krvi, stejně jako nadváha a obezita.
1. Nežádoucí účinky (NÚ) léčby NÚ se mohou vyskytnout u všech typů analgetik. Tento problém nabývá na významu při dlouhodobé léčbě. U neopioidních analgetik, zejména u nesteroidních antirevmatik (NSA) bývají časté poruchy trávicího traktu (vředová choroba žaludku, krvácení do trávicího traktu), poruchy funkce ledvin, jater a krvácivosti. U opioidních analgetik (morfin, fentanyl, oxykodon) se tyto NÚ nevyskytují, ale individuálně se může vyskytnout nevolnost a zvracení, ospalost, svědivka a velmi často zácpa. Při správně vedené léčbě bolesti opioidy nevzniká typ závislosti, který se vyskytuje u narkomanů, ale pravidelně se rozvíjí tzv. fyzická závislost. Ta se projeví rozvojem abstinenčního (odvykacího) stavu (třesavka, husí kůže, nervozita, úzkost) při náhlém vysazení opioidů. Tomu se předchází postupným vysazováním opioidů (je-li pro to z lékařského hlediska důvod). Řadě NÚ lze předcházet preventivním podáním některých léků. Přínosná jsou gastroprotektiva (např. omeprazol) při dlouhodobé léčbě NSA, antiemetika (léky proti nevolnosti a zvracení – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxativa (projímadla) při léčbě opioidy. 2. Nesprávná kombinace léků a předávkování Jedním z důvodů stále častějšího předávkování je široká nabídku léků se stejnou účinnou látkou. Např. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahují stejnou účinnou látku, takže při neznalosti účinné látky a jejich nesprávné kombinaci může při kombinaci těchto léků dojít snadno k předávkování. Kombinace neopioidních a opioidních analgetik může být výhodná, stejně jako kombinace analgetik s adjuvantními analgetiky. Velkou chybou je však současné užívání více typů NSA. Vzhledem k tomu, že jsou NSA hojně užívána zejména u starších polymorbidních pacientů, je třeba dát pozor na možné lékové interakce NSA nejčastěji s léky na cukrovku (antidiabetika), ředění krve (antikoagulancia) na vysoký krevní tlak (antihypertenziva). 3. Zanedbání stavu Nedostatečná léčba bolesti je problémem i ve vyspělých zemích. I když se situace na poli léčby bolesti v poslední době zlepšila, ani v dnešní době není v ČR např. nádorová bolest dostatečně léčena. Ve značné části případů se přitom jedná o vhodný výběr léků a jejich správné použití. Pravidlem úspěšnosti je tedy správné užívání léků, především v kombinacích, přesné a stálé dodržování lékařem stanovených pravidel. Odpovíte-li, byť jen jednou kladně, je na čase začít s léčbou bolesti: Trpím bolestí velkou část dne Snažím se s bolestí co nejvíce bojovat Když se bolest stává nesnesitelnou, beru si léky Kvůli bolesti nemám chuť vidět se s mnoha lidmi V noci se kvůli bolesti budím

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.