Nebezpečná kombinace nemocí, která škodí potichu
Moderní medicína stále častěji hovoří o kardio-renálně-metabolickém syndromu. Tento na první pohled složitý pojem označuje souhrn zdravotních problémů, které spolu úzce souvisejí a významně ovlivňují naše zdraví. Lze jim přitom do velké míry předejít.
Kardio-renálně-metabolický syndrom (KRM syndrom) představuje kombinaci nemocí, které postihují srdce, ledviny a metabolismus. Nejčastěji se jedná o:
- vysoký krevní tlak (hypertenzi),
- cukrovku 2. typu (diabetes),
- chronické onemocnění ledvin,
- obezitu a tzv. metabolický syndrom,
- chronické srdeční selhání.
Protože v lidském organismu všechno souvisí se vším, navzájem se ovlivňují i výše uvedená onemocnění – pokud trpíme například cukrovkou, zvyšuje se v důsledků výkyvů hladiny cukru v krvi riziko poškození cév, což následně zatěžuje srdce i ledviny. Ledviny jsou klíčovým orgánem pro řízení krevního tlaku, a pokud nefungují správně, vede to k dalším komplikacím. Tělo nedokáže účinně vylučovat přebytečnou tekutinu a sodík, což krevní tlak dále zvyšuje. Zvýšený krevní tlak následně přetěžuje srdce a může vést k jeho selhání. Tento bludný kruh vede k postupnému zhoršování všech zmíněných zdravotních stavů a výrazně zvyšuje riziko závažných komplikací, jako je srdeční infarkt nebo selhání ledvin.
Kdo je rizikový?
Rizikovou osobou je každý, kdo trpí cukrovkou 2. typu, vysokým krevním tlakem, obezitou nebo chronickým onemocněním ledvin. Mezi další faktory patří výskyt těchto nemocí v rodině, sedavý způsob života, nezdravá strava a kouření. Lidé s těmito rizikovými faktory by měli dbát na pravidelné lékařské kontroly a preventivní opatření, aby snížili pravděpodobnost vzniku vážných komplikací.
U lidí s rizikem by lékaři měli provádět pravidelné vyšetření krevního tlaku, měření hladiny cukru v krvi a sledování funkce ledvin pomocí krevních testů. Důležité jsou také testy na přítomnost bílkovin v moči, které mohou signalizovat rané poškození ledvin. Pravidelně opakované vyšetření funkce srdce včetně elektrokardiografie (EKG) nebo echokardiografie, může pomoci odhalit včas srdeční komplikace a zahájit vhodnou léčbu.
Zásadní roli v prevenci poškození cév, ledvin a srdce hraje správná léčba cukrovky, pokud ji máte. Důležité je udržovat pomocí léků a správné životosprávy normální hladinu cukru v krvi. Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě nekontrolovaná, dochází k poškození cév, ledvin i srdce. Správně nastavená léčba diabetu výrazně snižuje riziko komplikací a pomáhá zabránit rozvoji KRM syndromu!
Prakticky – jak předcházet KRM syndromu?
Nejlepší zbraní proti tomuto syndromu je prevence. Ačkoli některé rizikové faktory (například genetiku) nemůžeme ovlivnit, většinu rizik ovlivnit lze!
- Zdravá strava – Omezte příjem soli (hotové kořenicí přípravky, nadměrné dosolování pokrmů, uzeniny), jednoduchých cukrů (sladkosti, sladké nápoje, pozor i na obsah cukrů ve šťávách, fresh-džusech nebo ovocných smoothies) a nezdravých tuků (fast-food, tučné maso, uzeniny), a naopak zvyšte konzumaci ovoce, zeleniny (ideálně hrstka ke každému dennímu jídlu), celozrnných výrobků (celozrnné pečivo, těstoviny) a zdravých tuků (např. olivový olej, ořechy, ryby – nejen losos, ale např. i makrela, sleď včetně nakládaných rybích výrobků). Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin (neslazené vody, minerálky, neslazené čaje) – požadavek na tekutiny roste se sportováním, horkým počasím, horečnatými onemocněními.
- Pravidelný pohyb – Nemusíte podávat žádné velké výkony, stačí 30 minut přirozené středně intenzivní aktivity každý den, jako je rychlá chůze. K dobru se počítá každý ušlý krok, takže zvažte, kdy můžete nechat auto doma nebo místo výtahu použít schody. Pohybová aktivita by vás měla především bavit a měli byste ji dělat s radostí – pro někoho bude oblíbeným pohybem pravidelné plavání nebo hodiny tenisu, pro jiného jízda na kole nebo na trenažéru, venčení pejska nebo běh.
- Udržování zdravé hmotnosti – Obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů KRM syndromu, ale neprospěje ani vašim kloubům nebo játrům, o psychice nemluvě. Můžete jí předcházet zdravou stravou a pohybem (viz výše).
- Kontrola krevního tlaku a hladiny cukru v krvi – pravidelné měření a sledování těchto hodnot může pomoci včas odhalit problémy. Pořiďte si domů spolehlivý (nejlépe tzv. validovaný) tonometr a měřte si krevní tlak aspoň jednou týdně, vždy za stejných podmínek a v klidu. Ideální je měřit si tlak třikrát po sobě, udělat průměr z posledních dvou měření a tuto hodnotu si zapsat. Pokud máte cukrovku, sledujte své hodnoty cukru v krvi glukometrem.
- Nekouření a omezení alkoholu – Kouření i nadměrná konzumace alkoholu výrazně zvyšují riziko srdečních a ledvinných chorob.
- Dostatek spánku a zvládání stresu – Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek a správné zvládání stresu mají pozitivní vliv na celkové zdraví.
Jak se KRM syndrom léčí?
Léčba závisí na konkrétních projevech syndromu a zahrnuje kombinaci změn životního stylu (viz výše) a podávání léků. Pokud máte cukrovku, měli byste užívat léčbu antidiabetiky či inzulinem dle pokynů lékaře, v případě vysokého krevního tlaku je důležité užívat tzv. antihypertenziva, a to v dávce, která tlak účinně sníží. Při porušení funkce ledvin vám lékař předepíše specifické léky, které funkci ledvin chrání. Dnes existují moderní léky, které účinně chrání jak funkci ledvin, tak současně funkci srdce. Nezapomínejte své léky užívat pravidelně a dle doporučení lékaře (léky si sami nevysazujte, neupravujte si sami dávkování), choďte na pravidelné kontroly, je to důležité, protože váš zdravotní stav se může v čase měnit a na tyto změny je třeba včas reagovat.
Závěr
Kardio-renálně-metabolický syndrom je vážným zdravotním problémem, který může výrazně zhoršit kvalitu života a zkrátit jeho délku. Naštěstí existují účinné způsoby, jak mu předcházet a jak ho léčit. Klíčem ke zdraví je především zdravý životní styl, pravidelné kontroly u lékaře a včasná léčba případných komplikací. Pokud se o své zdraví staráme preventivně, máme šanci výrazně snížit riziko vzniku KRM syndromu a žít bez zdravotních omezení.
redakce MEDICAL TRIBUNE CZ