Dana se vždy pečlivě řídila radami svého lékaře...

 3 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce


Dana, 56 let

Dana nikdy neměla zdravotní problémy. V mládí aktivně sportovala, a tím bohatě vyvážila značný energetický příjem z potravin: měla totiž více než pozitivní vztah k čokoládám, dortíkům a vůbec všemu sladkému, milovala tradiční českou kuchyni – když připravila na oběd svíčkovou nebo vepřové se zelím, byly to vždy opravdové hody a nikdo z rodiny (ani sama Dana) se nerozpakoval dát si pořádný příděl knedlíků a všech ostatních dobrot. Dana sice po dvou porodech přibrala, ale nebyla to žádná tragédie a vždy zase postupně získala svou štíhlou postavu. Nadále vařila lahůdky české kuchyně, ale zatímco její děti zvýšený příjem kalorií, stejně jako ona v mládí, vyběhaly a vysportovaly, Daně se postava začala nenápadně zaoblovat. Cvičit se jí po padesátce už nechtělo – koneckonců je tady přechod, říkala si, a žádná Twiggy už ze mě nebude, taky proč, že?

Cukrovka pod kontrolou

Jednoho dne ale po delší době stoupla na váhu a nevěřila svým očím: ukázala téměř o deset kilogramů víc než před půl rokem! Ani si v tom období nevšimla, že začala nakupovat stále větší oblečení. V tu chvíli se jí v hlavě rozezvučel varovný alarm, a tak hned nazítří navštívila svého praktického lékaře. Laboratorní rozbor krve jednoznačně ukázal hladinu cukru zvýšenou hodně nad horní hranici – lékař konstatoval, že Dana má cukrovku 2. typu, a hned také zahájil léčbu. Předepsal Daně léky a zdůraznil, že je naprosto nutné, aby je užívala přesně podle jeho pokynů. Dana musela od základu změnit své stravovací návyky: svíčkovou „se šesti“ vystřídaly ovoce, zelenina a vařené pokrmy – Dana si dokonce koupila parní hrnec a vaření v něm si dnes nemůže vynachválit, protože se jeho pomocí lze připravovat víc než bohatý, a přitom zdravý jídelníček. Začala se také víc hýbat – hlavně chodí od jara do podzimu část cesty do práce pěšky, a když to v zimě není tak pohodlné, „přitvrdí“ u každodenního ranního cvičení. Dnes se již těší z prvního vnoučka a cukrovka jí nedělá starosti – má ji totiž pod kontrolou.

Ve zkratce

Dana se vždy pečlivě řídila radami lékaře, a i proto se jim společně podařilo dostat cukrovku pod kontrolu. To Robertovi cukrovka změnila celý život – v mládí bral nemoc na lehkou váhu a díky zanedbané léčbě se k cukrovce postupně přidala další vážná onemocnění. Svého lehkovážného přístupu dnes lituje, ale svůj boj nevzdává.

hlasování

5 (1)

Štítky:
adherence
cukrovka
diabetes mellitus

Související články
Robertovi cukrovka změnila celý život – v mládí bral nemoc na lehkou váhu a díky zanedbané léčbě se k cukrovce postupně přidala další vážná onemocnění.
Nesnažte se hned ze začátku sportování trhat rekordy. Důležitá je pravidelnost a plynulost.

Kognitivní funkce a léčba cukrovky

 2 min.  |   20. 9. 2022  |   redakce
Cukrovka se v průběhu života podílí mimo jiné i na nepříznivých změnách mozkové tkáně, což nakonec, zejména ve vyšším věku, může vést ke snížení mentální funkce, například k demenci.
Když začneme užívat více léků současně, mohou vzniknout tzv. lékové interakce. Co to znamená a proč je důležité o nich vědět?

Nejčastější otázky diabetiků 3. část (komplikace)

 13 min.  |   18. 8. 2022  |   redakce
Otázky nově diagnostikovaného diabetika k cukrovce a jejím komplikacím.
250 g sacharidů / 80 g tuků / 95 g bílkovin / 8 800 kJ (2 100 kcal)

Rámcové jídelníčky pro diabetiky

18. 2. 2020  |   redakce
Diabetická dieta je základem léčby cukrovky, protože právě vhodnou stravou můžeme ovlivnit svůj celkový zdravotní stav.
Otázky nově diagnostikovaného diabetika k cukrovce a glykemii.
200 g sacharidů / 70 g tuků / 90 g bílkovin / 7 500 kJ (1 800 kcal)
Desetina diabetiků trpí retinopatií – onemocněním cév sítnice, které v nejzávažnějších případech může vést až k oslepnutí.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.