Diagnóza prediabetu znamená, že ve vašem těle vše směřuje k tomu, aby se u vás v blízké budoucnosti rozvinula cukrovka. Neznamená to ale nutně, že situaci nelze zvrátit. Prediabetes je definován jako zvýšení hladiny cukru v krvi (glykémie) nad normální rozmezí, které však ještě nedosahuje hodnot, při nichž by se již diagnostikovala cukrovka. V rozvoji prediabetu hrají hlavní roli dvě základní věci – snížená inzulinová citlivost a porucha tvorby inzulinu ve slinivce břišní. Tyto poruchy se mohou vyvíjet postupně – nezávisle na sobě, ale i zároveň. Prediabetes zvyšuje riziko rozvoje cukrovky, srdečně-cévních onemocnění a riziko onkologických onemocnění.

Jak se projevuje

Prediabetes je poměrně vzácný – v České republice jej má asi pět procent lidí. Může se vyskytnout v jakémkoli věku a jeho riziko s přibývajícím věkem výrazně stoupá. Prediabetik většinou nemá žádné příznaky a prediabetes bývá odhalen náhodou při preventivních prohlídkách u praktického lékaře nebo u internisty či kardiologa v rámci sledování jiného onemocnění.

Příznaky, léčba a komplikace

Příznaky, léčba a komplikace u prediabetu se mohou u jednotlivých lidí lišit. Příznaky prediabetu mohou být podobné jako v případě cukrovky 1. i 2. typu, tedy:

 • neobvyklá žízeň,
 • časté močení,
 • změna hmotnosti (zisk nebo ztráta),
 • extrémní únava nebo nedostatek energie,
 • rozmazané vidění,
 • časté nebo opakující se infekce,
 • poranění a modřiny, které se pomalu léčí,
 • brnění nebo necitlivost v rukou či nohou,
 • potíže s erekcí.

Někteří lidé si však nemusí všimnout žádných příznaků. Máte-li ale sebemenší podezření na cukrovku nebo prediabetes, kontaktujte svého lékaře. Zdravotníci mohou určit diagnózu pomocí řady testů. Prediabetes je důležité brát vážně, protože některé dlouhodobé komplikace spojené s cukrovkou, např. srdeční onemocnění, mohou právě během prediabetu začít.

Snižte riziko vzniku cukrovky 2. typu

Dobrou zprávou je, že více než polovina lidí s prediabetem může oddálit nebo zabránit nástupu cukrovky 2. typu. Zásadní je zde změna životního stylu, která může znamenat obrovský postup k lepšímu a vést ke zdravější budoucnosti. Pokud vám byl diagnostikován prediabetes, snižte riziko vzniku cukrovky 2. typu:

 • zdravou výživou,
 • pravidelným cvičením (začněte pomalu a zvyšte na 150 minut týdně),
 • zhubnutím (ztráta 5–10 % z vaší celkové hmotnosti).

Provedení zdravých změn bude nějakou dobu trvat, a to je v pořádku. Nejlepší je začít s malými změnami – nesnažte se změnit všechno najednou. Pokud jste nebyli fyzicky aktivní, začněte s 10minutovou procházkou třikrát týdně. Vhodné je vybrat si nové aktivity, která vás budou bavit. I v jídelníčku volte jídla, který vám budou chutnat. Aby vaše strava byla zdravější, stačí přidat na talíř více zeleniny, častěji vařit doma, volit celozrnné potraviny, sodu nebo džus nahradit pitnou vodou a nepřehánět to s velikostí porcí. Nepodceňujte pravidelné lékařské kontroly, dobrý spánek a nebojte se požádat rodinu a přátelé o podporu – změny v životním stylu se dělají lépe společně.

Související články