Cukrovka a řidičský průkaz

 3 min.  |   14. 7. 2020  |   Garant: Alena Šmahelová


Autem dnes jezdí prakticky každý, ale je nutno vědět, že některá onemocnění, k nimž patří i cukrovka, mohou svými projevy negativně ovlivňovat řízení motorových vozidel, a tím i vydání nebo držení řidičského průkazu. Tento problém samozřejmě řeší náš právní řád, a jakkoli jde o „suchou“ právnickou řeč, je důležité znát aspoň základní informace. Tady jsou.

U cukrovky jsou z hlediska řízení problematické především hypoglykémie (hrozí při léčbě inzulínem, deriváty sulfonylurey a glinidy), které mohou snížit kvalitu mentálních funkcí, ale svoji roli může hrát například i zhoršení zraku při diabetické retinopatii. Lékař (nejčastěji praktický lékař), který vydává potvrzení o zdravotní způsobilosti k vydání či držení řidičského průkazu, je povinen vzít toto onemocnění v potaz a řídit se zákonnou vyhláškou.

Typy řidičských průkazů a zdravotní způsobilost u pacientů s cukrovkou

Podmínky způsobilosti se liší u různých typů řidičských průkazů. Ty jsou rozděleny na skupinu 1 (zjednodušeně – neprofesionálové) a skupinu 2 (profesionálové). Pro řidiče-profesionály jsou podmínky pro držení řidičského průkazu příslušných kategorií přísnější.

Těžké hypoglykémie a syndrom zhoršeného rozpoznávání hypoglykémií

Klíčovou situací pro posuzování je těžká hypoglykémie, tedy ta, při které je nutné, aby pacientovi pomohla další osoba. Pokud se tento stav objevil v posledních 12 měsících (není nutné, aby to bylo v době řízení), pak lékař zvažuje, zda řidičský průkaz neodebrat. V případě, že se těžká hypoglykémie objevila za posledních 12 měsíců dvakrát u profesionálního řidiče, je lékař povinen mu řidičský průkaz odebrat. Řidiči-neprofesionálovi je možné i v takovém případě řidičský průkaz ponechat, ale posuzující lékař musí své rozhodnutí dostatečně zdůvodnit. U neprofesionálů se do celkového počtu započítává každá těžká hypoglykémie proběhlá v bdělém stavu (tedy ne v průběhu spánku), u profesionálů se započítává i ta, která proběhla ve spánku.

Syndrom zhoršeného rozpoznávání hypoglykémií je situace, kdy pacient nedostatečně poznává příznaky hypoglykémie. V takovém případě je riziko těžké hypoglykémie vyšší, a pokud tímto syndromem pacient trpí, může mu být řidičský průkaz odebrán. Zákon je opět přísnější na profesionální řidiče, kdy v případě přítomnosti tohoto syndromu řidičský průkaz odebrán být musí.

Další povinnosti řidičů s cukrovkou

Pokud řidič nebo žadatel o řidičské oprávnění užívá léky, které nesou riziko vyvolání hypoglykemie, musí prokázat dostatečnou informovanost o hypoglykémii, rizicích, které přináší, její prevenci a léčbě (způsob prokázání zaznamená lékař do zdravotnické dokumentace). Řidič-profesionál pak musí při diabetologických kontrolách doložit pravidelné měření glykémie. 

Pravidelné kontroly

Zdravotní prohlídce stran držení řidičského průkazu se pacient s cukrovkou musí podrobit jednou za 3 roky, profesionální řidič má tuto povinnost jednou za rok. Posuzující lékař může frekvenci kontrol na základě svého uvážení zvýšit.

Literatura:

Vyhláška č.37/2018  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2018-37

MUDr. Jan Brož, Interní klinika 2. LF Uk a FN Motol Praha



hlasování

5 (1)

Štítky:
cukrovka
diabetes mellitus
řidičský průkaz
řízení auta

Související články
Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění zatím nevyléčitelné, ale díky moderní medicíně dnes už velmi dobře zvládnutelné.

Diabetik za volantem

 2 min.  |   30. 12. 2019  |   Alena Šmahelová
Pokud u sebe nerozpoznáváte dobře příznaky hypoglykémie, raději za volant nesedejte.
250 g sacharidů / 80 g tuků / 95 g bílkovin / 8 800 kJ (2 100 kcal)
Těhotenská cukrovka je metabolická porucha regulace hladiny cukru v krvi (glykemie), která postihuje až 17 % těhotných žen.
Otázky nově diagnostikovaného diabetika k cukrovce a glykemii.
Onemocnění, které postihuje periferní nervy. Příznaky se začnou projevovat zvolna jako např. svalová slabost, únava, úbytek svalové hmoty nebo křeče.
Desetina diabetiků trpí retinopatií – onemocněním cév sítnice, které v nejzávažnějších případech může vést až k oslepnutí.
Prevence cukrovky 1. typu zatím neexistuje, avšak cukrovce 2. typu lze zabránit nebo alespoň její nástup oddálit.

První pomoc při hypoglykémii

3. 10. 2024  |   redakce
Do hypoglykémie se může dostat každý při náročné fyzické aktivitě, dlouhotrvajícím hladovění, nedostatku spánku, stresu, pití alkoholu.
Když začneme užívat více léků současně, mohou vzniknout tzv. lékové interakce. Co to znamená a proč je důležité o nich vědět?

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.