Diabetik za volantem

 2 min.  |   30. 12. 2019  |   Garant: Alena Šmahelová


Jezdit autem je dnes něco naprosto samozřejmého, a to i pro diabetiky. I pro ně je ale řízení auta přece jen spojeno s jistými riziky. Která to jsou a jak je minimalizovat?

Největším nebezpečím, které může při řízení auta nastat, je hypoglykémie – jistě víte, že se jedná o stav, kdy se koncentrace glukózy v krvi pohybuje pod spodní hranicí normální hodnoty. Následuje zpomalení mozkové činnosti, které se projeví zpomaleným či neúplným vnímáním okolí, rozostřením zraku, zpomaleným či nesprávným rozhodováním – a to by se člověku za volantem opravdu nemělo stát (nemluvě o ztrátě vědomí, která může samozřejmě skončit tragicky). Sledujte se tedy vždy v průběhu cesty a nepodceňujte příznaky hypoglykémie. Které to jsou?

  • intenzitní pocit hladu
  • nervozita
  • pobledlá kůže
  • bušení srdce
  • pocení
  • záchvěvy či třes zejména rukou

Co dělat, abyste co nejvíc zmenšili riziko hypoglykémie?

  • Konzultujte řízení auta se svým diabetologem.
  • Nerozpoznáváte-li dobře příznaky hypoglykémie, raději za volant nesedejte.
  • Řízení se vyhýbejte i v případě, že se u Vás příznaky hypoglykémie v poslední době objevily častěji.
  • Před jízdou si vždy změřte glykémii a najezte se v případě, že je její hodnota nižší než 5,5 mmol/l.
  • Během jízdy udržujte hodnotu glykémie nad 5,5 mmol/l.
  • Vydáte-li se na delší cestu, měřte si glykémii aspoň jednou za hodinu.
  • Během cesty mějte po ruce sladký nápoj pro případ blížící se hypoglykémie.

Objeví-li se během jízdy hypoglykémie, ihned zastavte a požijte malou dávku cukru (glukózový koncentrát, kostka řepného cukru, slazený nápoj). Počkejte nejméně 45 minut, než se organismus zotaví, a až pak pokračujte v jízdě.




hlasování

5 (1)

Štítky:
cukrovka
diabetik
hypoglykemie
řidič
řízení auta

Související články
Prevence cukrovky 1. typu zatím neexistuje, avšak cukrovce 2. typu lze zabránit nebo alespoň její nástup oddálit.
Většina diabetiků potřebuje stravu, která obsahuje přibližně 250 gramů sacharidů, 80 gramů tuků, 95 gramů bílkovin (tedy 2100 kcal/den).Jednoduchý…
Cílem je prevence diabetických komplikací a zlepšení kvality života.

První pomoc při hypoglykémii

3. 10. 2024  |   redakce
Do hypoglykémie se může dostat každý při náročné fyzické aktivitě, dlouhotrvajícím hladovění, nedostatku spánku, stresu, pití alkoholu.
200 g sacharidů / 70 g tuků / 90 g bílkovin / 7 500 kJ (1 800 kcal)

„Dia“ a spol. pod drobnohledem

 7 min.  |   27. 9. 2021  |   Věra Boháčová
„Jsem diabetik, vím, že nesmím jíst klasické sladkosti, a jím tedy jen ty dia“. Obligátní věta, která zaznívá v rámci režimových konzultací s diabetiky ještě stále poměrně často. Je to ale ta správná cesta? Bohužel není.
Jako diabetik se nemusíte děsit úpravy dosavadního způsobu stravování, ani trvalého dodržení správného způsobu stravování. Co je důležité?
Pozdní komplikace může být i prvním projevem diabetu 2. typu, který není delší dobu rozpoznán a léčen.

Svačit, nebo nesvačit?

 3 min.  |   14. 4. 2023  |   Věra Boháčová
Na otázku, zda je dobré svačit, nebo naopak raději nesvačit, není jediná správná odpověď.
Těhotenská cukrovka je spojena se závažnými riziky pro matku i pro plod , proto je její vyšetření prováděno u všech těhotných.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.