Kognitivní funkce a léčba cukrovky

 2 min.  |   20. 9. 2022  |   redakce


Cukrovka se v průběhu života podílí mimo jiné i na nepříznivých změnách mozkové tkáně, což nakonec, zejména ve vyšším věku, může vést ke snížení mentální funkce, například k demenci. Ukazuje se, že diabetici mají kognitivní funkce, kam řadíme poznávací procesy jako koncentrace, pozornost, myšlení nebo paměť, postiženy více než nediabetici. K běžným rizikovým faktorům, kterými jsou vysoký krevní tlak, porucha hladin tuků v krvi (dyslipidemie), cévní postižení nebo obezita, se navíc u diabetiků přidává hyperglykémie i hypoglykémie.

Vliv cukrovky na kognitivní schopnosti 

Nová data ukazují, že diabetici ve věku 65–74 let mají problémy s kognicí ve 13 procentech, starší 70 let pak ve více než 24 procentech. Zatímco u diabetiků 1. typu je postižena především mentální flexibilita, IQ a psychomotorické tempo, u diabetiků 2. typu jsou to především poruchy paměti, rychlost reakcí a exekutivní funkce, které zajišťují samostatné a účelné jednání a myšlení člověka, stojí za plánováním, organizací činností a myšlení a jejich vzájemnou souhrou.

Jak udržet kognitivní funkce na dobré úrovni i při cukrovce 

Pro udržení dobré kognice je velmi důležité dosažení normoglykémie Za normální glykémii jsou u zdravých osob považovány hodnoty v rozmezí 3,9–5,6 mmol/l nalačno, u diabetiků je tato hodnota v rozmezí 4–6 mmol/l, rozmezí 6–7 mmol/ je hodnoceno jako uspokojivé. I když dnes již víme, že normoglykémie riziko poruchy kognice významně snižuje, její dosažení nebývá jednoduché. Často totiž dochází ke kolísání mezi hyper- a hypoglykémií, přičemž právě hyperglykémie je za postižení kognitivních funkcí zodpovědná nejčastěji.

Cíle a způsob léčby cukrovky je nutno s postupem choroby a podle individuálního typu pacienta upravovat. Proto se neobávejte zeptat se svého lékaře, který lék je právě pro vás tím nejvhodnějším, a to právě i ve vztahu k vaší kognici.

redakce MEDICAL TRIBUNE CZ

hlasování

0 (0)

Štítky:
cukrovka
demence
kognitivní funkce
léčba cukrovky

Související články
Těhotenská cukrovka je spojena se závažnými riziky pro matku i pro plod , proto je její vyšetření prováděno u všech těhotných.
Cukrovka postihuje prakticky všechny orgánové systémy a je příčinou dalších – a závažných – zdravotních komplikací.
250 g sacharidů / 80 g tuků / 95 g bílkovin / 8 800 kJ (2 100 kcal)

„Dia“ a spol. pod drobnohledem

 7 min.  |   27. 9. 2021  |   Věra Boháčová
„Jsem diabetik, vím, že nesmím jíst klasické sladkosti, a jím tedy jen ty dia“. Obligátní věta, která zaznívá v rámci režimových konzultací s diabetiky ještě stále poměrně často. Je to ale ta správná cesta? Bohužel není.

Odporový/silový trénink

 5 min.  |   19. 6. 2024  |   redakce
Co přesně rozumíme pod pojmy „odporový“ a „silový“ trénink a co od něho lze očekávat?

Onemocnění ledvin často souvisí s hypertenzí a diabetem

 8 min.  |   1. 9. 2023  |   redakce
Chronické onemocnění ledvin postihuje každého desátého jedince v České republice. Nebolí, tudíž o něm velká část lidí vůbec neví.
150 g sacharidů / 50 g tuků / 80 g bílkovin / 6 000 kJ (1 400 kcal)
Onemocnění, které postihuje periferní nervy. Příznaky se začnou projevovat zvolna jako např. svalová slabost, únava, úbytek svalové hmoty nebo křeče.
Jako diabetik se nemusíte děsit úpravy dosavadního způsobu stravování, ani trvalého dodržení správného způsobu stravování. Co je důležité?

Nejčastější otázky diabetiků 3. část (komplikace)

 13 min.  |   18. 8. 2022  |   redakce
Otázky nově diagnostikovaného diabetika k cukrovce a jejím komplikacím.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.