Jak zjistit své kardiovaskulární riziko

 1 min.  |   8. 2. 2023  |   redakce


Celkové riziko rozvoje srdečně-cévního onemocnění (KVO) je ovlivněno řadou faktorů. Znát ho je ale důležité pro udržení dobrého zdravotního stavu a kvality vašeho života. Zeptejte se na něj svého ošetřujícího lékaře nebo si ho spočítejte s pomocí skórovací tabulky SCORE2.

Pro tento výpočet potřebujete znát hodnotu svého systolického krevního tlaku v mm Hg a hodnotu non-HDL cholesterolu v mmol/l. V tabulce níže (pro lepší zobrazení doporučujeme její stažení) pak odečtete procento pravděpodobnosti fatální nebo nefatální kardiovaskulární příhody (jako infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody) a hodnocení, zda jde o riziko nízké, střední, či vysoké.

Jako příklad předpokládejme muže, kterému je 53 let, jeho hodnota krevního tlaku je 146/87 mm Hg. Podle posledního laboratorního vyšetření má hodnotu non‑HDL cholesterolu 4,3 mmol/l. Je nekuřák. Nejprve vyhledáme příslušnou věkovou skupinu (50–54 let), následně skupinu podle systolického krevního tlaku (140–159 mm Hg) a nakonec hodnotu non-HDL cholesterolu (4,0–4,9 mmol/l). Podle tabulky existuje u daného pacienta v následujících deseti letech 6% pravděpodobnost fatální nebo nefatální kardiovaskulární příhody (jako infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody). U této osoby je tedy vysoké riziko rozvoje KVO.

Jaké je vaše riziko?

Zdroj:

Doporučený postup Evropské kardiologické společnosti pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění v klinické praxi 2021. Souhrn dokumentu připravený Českou kardiologickou společností.

https://kapitoly-online.cz/storage/app/media/pdf/doporucene_postupy_ESC_v09.pdf

redakce MEDICAL TRIBUNE CZ

hlasování

0 (0)

Štítky:
cukr
cukrovka
vysoký cholesterol
vysoký krevní tlak
kardiovaskulární riziko

Související články

Riziko nemocí srdce a cév se v životě ženy proměňuje

 8 min.  |   30. 9. 2022  |   redakce
Těhotenství a menopauza představují v životě ženy specifická období, která se pojí se změnami hodnot krevního tlaku a cholesterolu.

Jednorázově naměřený vysoký krevní tlak

 6 min.  |   31. 5. 2022  |   redakce
O vysokém krevním tlaku hovoříme, pokud výsledky dvou a více měření v různé dny přesahují hodnoty 140 mm Hg u systolického a 90 mm Hg u diastolického krevního tlaku.
Těhotenská cukrovka je metabolická porucha regulace hladiny cukru v krvi (glykemie), která postihuje až 17 % těhotných žen.

Dana se vždy pečlivě řídila radami svého lékaře...

 3 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Dana se vždy pečlivě řídila radami lékaře, a i proto se jim společně podařilo dostat cukrovku pod kontrolu.
150 g sacharidů / 50 g tuků / 80 g bílkovin / 6 000 kJ (1 400 kcal)

Které potraviny by měl obsahovat váš jídelníček

 1 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Nahraďte pro začátek máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné maso a uzeniny rostlinnými oleji, semínky, ořechy.

Jak zvládat vysoký cholesterol

 2 min.  |   15. 4. 2020  |   Michal Vrablík
Máte-li obavy, že se může váš cholesterol zvýšit, a nevíte přesně, jak ho „udržet na uzdě“, zde je několik základních rad, které byste měli dodržovat.
Letos vyšla studie věnující se právě přidruženým onemocněním u astmatiků ve vztahu k věku propuknutí astmatu.
Otázky nově diagnostikovaného diabetika k cukrovce a glykemii.
Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění zatím nevyléčitelné, ale díky moderní medicíně dnes už velmi dobře zvládnutelné.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.