Hrozba jménem prediabetes
Může se vyskytnout v jakémkoli věku a jeho riziko s přibývajícím věkem výrazně stoupá. »
K léčbě cukrovky se dnes používá řada léků, ale tím nejznámějším stále zůstává inzulin. Jeho užívání pomůže dosáhnout optimální hodnoty glykémie a zabránit komplikacím souvisejícím s cukrovkou.
Inzulin produkuje slinivka břišní a je to hormon, který řídí množství cukru v krvi (glykémii). V případě nedostatečného množství nebo nedostatečného účinku inzulinu se v krvi cukr hromadí a vzniká cukrovka (diabetes mellitus). Hladina cukru je v krvi trvale zvýšena (hyperglykémie) a může vést k vážným zdravotním problémům, jako je oslepnutí, srdeční choroby, mozkové příhody, špatná funkce ledvin, amputace dolních končetin a poškození nervů.
U cukrovky rozlišujeme dva typy. Které to jsou a co znamenají?
Díky pokročilým léčebným metodám mají dnes pacienti k dispozici již několik typů inzulinu. Liší se podle toho, jak dlouho působí, jak rychle začínají pracovat a kdy jsou nejúčinnější. Pochopíte-li, jak inzulin ve vašem těle funguje, můžete lépe načasovat svá jídla, občerstvení a různé aktivity. Váš diabetolog vám pomůže najít optimální léčbu, aby se vám podařilo dosáhnout potřebných hodnot cukru v krvi. Ty jsou u pacientů individuální a určuje je lékař. Ten také zvolí pro vás správný inzulin i jeho používání, tedy inzulinový režim. Lékař také komplexně individuálně posoudí:
Aby byl inzulin účinný, je třeba ho dodávat do těla přímo, tedy ne přes trávicí ústrojí, jak to známe u běžných léků. Proto se podává v injekcích. Tradičně se aplikoval injekční stříkačkou, kterou dnes ale stále častěji nahrazuje inzulinové pero nebo inzulinová pumpa. Podívejme se tedy na způsoby podávání:
Při užívání inzulinu je nutné hodnotu cukru v krvi pravidelně kontrolovat. To může poskytnout důležité informace o tom, jak hladina cukru během dne kolísá a kolik inzulinu potřebujete. Nezapomeňte, že nějakou dobu bude trvat, než zvládnete inzulinovou rutinu, a že i tato rutina se může měnit v závislosti na životních událostech, např. vážné nemoci nebo změnách vašeho životního stylu, jako je změna fyzické aktivity apod.
Může se vyskytnout v jakémkoli věku a jeho riziko s přibývajícím věkem výrazně stoupá. »
Chronické onemocnění ledvin postihuje každého desátého jedince v České republice.... »