Co je to adherence?

 4 min.  |   23. 4. 2022  |   Garant: Pavla Banýrová

Možná jste se s tímto slovem už setkali, možná ještě ne. Lékaři ale řeší téma adherence víc a víc, nejen na kongresech a v odborném tisku, ale hlavně v přístupu k vám, pacientům. Jde o hodně důležitou věc a určitě je namístě vysvětlit, o co se vlastně jedná.

  • Adherence je to, jak pacient spolupracuje s lékařem a dodržuje léčebné pokyny. Zkrátka jestli dělá, co v rámci léčby dělat dle doporučení zdravotníků má. Pro účinek léčby je adherence naprosto klíčová – léky, které nebereme, jednoduše nefungují. Důležité je proto dodržovat léčebná doporučení a užívat léky správně tak, jak je lékař předepsal.
  • Je běžné, že se v ordinaci lékaře dozvídáte mnoho nových informací a je celkem normální, že hodně zapomeneme, „vypadne“ nám to. Nebo si pamatujeme, ale už nemáme jak včas zjistit, že jsme se v tom všem přeslechli a spletli si dávkování.
  • Lékaři vědí, že lidská paměť potřebuje nové informace opakovat a dovysvětlovat, takže pokud si čímkoliv nejste ve vaší léčbě jistí, požádejte svého lékaře o vysvětlení, zapsání hlavních bodů na které se nesmí zapomenout a pobavte se i tom, jak léky v těle fungují a co se musí stát, aby vám fungovat přestaly.
  • V případě, že vám léčba z nějakého důvodu nevyhovuje nebo se u vás objeví nežádoucí účinky, rovněž se obraťte rovnou na svého lékaře. Má nejvíce informací o vašem zdravotnímu stavu a užívané léčbě, proto ji může účinně upravit.

Proč mám být adherentní?

  • Protože adherence je naprosto klíčová věc proto, aby vaše léčba byla účinná. Pokud nebudete dodržovat co máte a nebudete užívat léky tak, jak vám lékař předepsal, vystavujete se riziku komplikací nebo stagnace vašeho onemocnění – tyto komplikace mohou být velmi závažné a v krajním případě vás mohou ohrozit i na životě.
  • Nesprávně užívaný lék nemůže dostatečně účinkovat. Pokud se například rozhodnete nebrat léky na vysoký cholesterol, protože se cítíte dobře a máte dojem, že léky nepotřebujete, budou hladiny cholesterolu v krvi „nepozorovaně“ stoupat, a pokud budou vysoké dlouhodobě, může dojít k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.
  • Když budete vy a následně vaše léčba fungovat jak máte, bude vám líp. Úleva a spokojenost jsou vždycky fajn, a je i daleko příjemnější mít při návštěvě lékaře dobré výsledky. Spokojený bude i on a všichni si ušetříte opakované testy, vyšetření a mrzuté pátrání po tom, proč to nezabírá.

Jak adherenci zlepšit

  • Je nutné rozumět tomu, jak vaše léky fungují, jak se užívají aby zabíraly a jaká opatření to ještě obnáší. Pochopení všeho, co se týká vaší diagnózy a léčby je klíčové, potřebujete rozumět co se s vámi děje a proč.
  • Je v pořádku nosit si s sebou na kontroly k lékaři předem sepsané dotazy, podtrhané informační brožury a letáky s místy, ke kterým se chcete doptat. Nebo si s sebou vzít někoho blízkého, pokud se vaše léčba komplikovaná a potřebuje jí rozumět i vaše rodina. I když to třeba tak vždy při vaší návštěvě u lékaře nevypadalo, tak přesto lékaři opakovaně říkají, že jsou rádi, když se pacienti ptají a mají zájem o to, co se s nimi děje.
  • Pokud vám léčba z nějakého důvodu nevyhovuje nebo se u vás objeví nežádoucí účinky, informujte o tom lékaře – může vám léčbu upravit. Mějte na paměti, že pokud budete doporučení lékaře dodržovat, bude léčba účinná a pomůže vám.


hlasování

0 (0)
Související články
Když začneme užívat více léků současně, mohou vzniknout tzv. lékové interakce. Co to znamená a proč je důležité o nich vědět?

Základní pravidla léčby migrény

 2 min.  |   5. 4. 2020  |   redakce
Důvodem návštěvy lékaře bývá nejčastěji náhle vzniklá nebo silná bolest hlavy. Alarmující by však mělo také být: jde-li o první bolest hlavy u pacienta ve věku nad 40 let, postupně se rozvíjející atypická bolest hlavy nereagující na běžnou léčbu, bolest hlavy u pacienta s nádorovým onemocněním nebo HIV infekcí, přítomnost jakéhokoliv ložiskového neurologického nálezu či poruchy vědomí. K nejčastěji užívaným lékům patří nesteroidní analgetika a v posledních dvaceti letech jsou k léčbě migrény hojně předepisovány triptany, které cílí přímo na mechanismus vzniku této bolesti. Fungují rychle a podávají se na počátku bolesti. Bohužel i tyto léky, stejně jako nesteroidní analgetika, mohou způsobovat bolest hlavy z nadměrného užívání léků. K dalším farmakologickým možnostem patří profylaktická neboli preventivní léčba, která se dělí na běžnou a biologickou léčbu. Profylaktickou léčbu Vám předepíše Váš ošetřující neurolog. Profylaktická léčba je vždy individuální a v ČR je dostupných pět základních skupin léků té běžné – konvenční. Ve skupině biologické léčby jsou hrazeny 3 přípravky. Vedle užívání léků je však pro léčbu každé migrény nejdůležitější životní styl, který vyžaduje: pravidelnost (pravidelný spánek, stravování atd.), velmi důležitý je dostatek fyzické aktivity (alespoň 150 minut týdně), zjištění a odstranění všech spouštěčů migrény (umělá sladidla, kofein). Pro lepší kontrolu onemocnění lékaři doporučují u pacientů s migrénou vést si záznamy o průběhu migrény (více Deník migrény), kde by si měl pacient zaznamenávat frekvenci bolestí, užitou medikaci atd. Vedle migrenózních deníků umožňuje pacientům získat větší kontrolu nad svou nemocí také aplikace Migréna Kompas, kterou si mohou stáhnout na adrese: www.migrena-kompas.cz/aplikace/ nebo naskenováním QR kódu níže. Lékaři by také neměli zapomínat na edukaci pacienta, který by měl znát riziko vzniku bolestí hlavy v důsledku nadměrného užívání léků.

Nejčastější dotazy k migréně

 3 min.  |   19. 3. 2020  |   redakce
Jak poznám, že mám migrénu? Co je při migréně tzv. aura a jak se projevuje? Může záchvatům migrény předcházet i sám pacient?

Jaký mikrobiom, takové zdraví

 4 min.  |   24. 6. 2024  |   redakce
Rovnováha mezi různými druhy mikroorganismů je nezbytná pro udržení zdraví, je ale relativně křehká.
Z hlediska komunikace by v každém případě mělo jít o dvoustranný rozhovor.
Je třeba si uvědomit, že pacienti jsou různé osobnosti a mají osobitý přístup k radám lékaře i k léčbě.
Potravinové doplňky, ale i některé potraviny mohou s našimi léky různě reagovat, a to ne vždy žádoucím způsobem.

Mikrobiom – neviditelný strážce našeho zdraví

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakce
Objevte fascinující svět mikrobiomu a přečtěte si o jeho vzniku, úkolech v trávení, imunitě a duševním zdraví a zjistěte, jak o něj správně pečovat.

Jak se vyznat v bolestech hlavy

 1 min.  |   3. 5. 2020  |   redakce
O jakou bolest se jedná, pomůže určit i to, kde se vyskytuje.

Desatero adherence pro pacienta

 2 min.  |   23. 3. 2020  |   Pavla Banýrová
Slovem adherence se označuje to, do jaké míry jako pacient spolupracujete se zdravotníky a dodržujete léčbu.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.