Jak se vyznat v bolestech hlavy

 1 min.  |   3. 5. 2020  |   redakce


Bolesti hlavy dělíme na primární, které mívají normální neurologický nález, a sekundární, které vznikají jako příznak jiného onemocnění.

K těm primárním patří právě migréna nebo tenzní bolesti hlavy. K sekundárním řadíme např. bolesti hlavy v souvislosti s úrazem, s cévním onemocněním hlavy, bolest hlavy v souvislosti s infekcí, s psychiatrickými chorobami, bolesti hlavy od dutin, bolesti hlavy při potápění nebo např. bolest hlavy vzniklou v souvislosti s farmakologicky účinnou látkou nebo jejím vysazením. K té může dojít nejen při nadměrném užívání léků, ale i např. i při nadměrném pití kávy. Řadu bolestí stále ještě zařadit neumíme.

O jakou bolest se jedná, pomůže určit i to, kde se vyskytuje. Např. pro bolest dutin je typický výskyt v oblasti nosních dutin při předklonu. Pro tzv. „cluster headache“ je charakteristická silná bolest za okem, na níž nepomáhá klid, jako je tomu u migrény. Tenzní bolest je naopak tupá, povrchová, vyskytující se v přední části hlavy odkud se šíří dozadu a často mění své místo. Pro bolest hlavy při migréně je typické, že bývá jednostranná, pulzující a silná. Více v článku:

Co je migréna a jak ji poznat

hlasování

0 (0)

Štítky:
bolest hlavy
migréna
tenzní bolest hlavy

Související články

Nejčastější dotazy k migréně

 3 min.  |   19. 3. 2020  |   redakce
Jak poznám, že mám migrénu? Co je při migréně tzv. aura a jak se projevuje? Může záchvatům migrény předcházet i sám pacient?

Základní pravidla léčby migrény

 2 min.  |   5. 4. 2020  |   redakce
Důvodem návštěvy lékaře bývá nejčastěji náhle vzniklá nebo silná bolest hlavy. Alarmující by však mělo také být: jde-li o první bolest hlavy u pacienta ve věku nad 40 let, postupně se rozvíjející atypická bolest hlavy nereagující na běžnou léčbu, bolest hlavy u pacienta s nádorovým onemocněním nebo HIV infekcí, přítomnost jakéhokoliv ložiskového neurologického nálezu či poruchy vědomí. K nejčastěji užívaným lékům patří nesteroidní analgetika a v posledních dvaceti letech jsou k léčbě migrény hojně předepisovány triptany, které cílí přímo na mechanismus vzniku této bolesti. Fungují rychle a podávají se na počátku bolesti. Bohužel i tyto léky, stejně jako nesteroidní analgetika, mohou způsobovat bolest hlavy z nadměrného užívání léků. K dalším farmakologickým možnostem patří profylaktická neboli preventivní léčba, která se dělí na běžnou a biologickou léčbu. Profylaktickou léčbu Vám předepíše Váš ošetřující neurolog. Profylaktická léčba je vždy individuální a v ČR je dostupných pět základních skupin léků té běžné – konvenční. Ve skupině biologické léčby jsou hrazeny 3 přípravky. Vedle užívání léků je však pro léčbu každé migrény nejdůležitější životní styl, který vyžaduje: pravidelnost (pravidelný spánek, stravování atd.), velmi důležitý je dostatek fyzické aktivity (alespoň 150 minut týdně), zjištění a odstranění všech spouštěčů migrény (umělá sladidla, kofein). Pro lepší kontrolu onemocnění lékaři doporučují u pacientů s migrénou vést si záznamy o průběhu migrény (více Deník migrény), kde by si měl pacient zaznamenávat frekvenci bolestí, užitou medikaci atd. Vedle migrenózních deníků umožňuje pacientům získat větší kontrolu nad svou nemocí také aplikace Migréna Kompas, kterou si mohou stáhnout na adrese: www.migrena-kompas.cz/aplikace/ nebo naskenováním QR kódu níže. Lékaři by také neměli zapomínat na edukaci pacienta, který by měl znát riziko vzniku bolestí hlavy v důsledku nadměrného užívání léků.

Veďte si o svých bolestech hlavy záznamy

 1 min.  |   17. 6. 2020  |   redakce
Projevy migrény jsou individuální, a proto pro každého pacienta i lékaře je naprosto klíčové vést si přehled o těchto projevech v čase. Jako velmi užitečná pomůcka se osvědčil deník se záznamy migrény.

Centra bolesti hlavy

 1 min.  |   22. 10. 2020  |   redakce
Smyslem existence center je poskytování specializované diagnostické a léčebné péče pacientům s bolestmi hlavy.

Co je migréna a jak ji poznat?

 2 min.  |   13. 10. 2020  |   redakce
Migréna je neurologické onemocnění vyznačující se silnou bolestí hlavy, nevolností a zvracením, citlivostí na světlo a hluk.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.