Termín obezita zná každý, ale víte, co je vlastně její podstatou?

 2 min.  |   24. 9. 2023  |   Garant: Peter Marko


Obezita je závažné chronické metabolické onemocnění charakteristické zvýšeným hromaděním tuku a jeho nedostatečným uvolňováním z tkání, kde se ukládá za fyziologických podmínek. Současný nárůst hmotnosti je důsledkem energetické nerovnováhy mezi nadměrným příjmem a nedostatečným výdejem energie (primární obezita). Jiným onemocněním je způsobena tzv. sekundární obezita, pro niž je charakteristické zvýšení podílu tělesného tuku nad 25 % tělesné hmotnosti u mužů a nad 30 % tělesné hmotnosti u žen. Mechanismus vzniku obezity spočívá v nahromadění tukové tkáně při zvětšení objemu adipocytů – tukových buněk. Při obezitě adipocity nejsou schopny absorbovat nárazové dávky lipidů v krvi a produkují látky, které se významně spolupodílejí na vzniku procesu kornatění tepen a cukrovky 2. typu.

Globální pandemie

Obezita je považována za celosvětovou globální pandemii, která má rozsáhlé zdravotní a sociálně-ekonomické důsledky a přímo zatěžuje systémy zdravotní péče širokým spektrem medicínských komplikací. V současnosti je identifikováno více než 236 onemocnění souvisejících s obezitou. Obezita je příčinou desítek milionů úmrtí během nejproduktivnějších let života, snižuje ekonomickou výkonnost pracovní síly, zkracuje střední délku života o 7–9 let a významně snižuje kvalitu života jednotlivců. Po období lockdownů během pandemie covidu-19, spojených se sníženou mobilitou lidí, došlo ve světové populaci k významnému nárůstu nadváhy a obezity.

Podle údajů Eurostatu z roku 2016 dosahuje podíl tzv. odvratitelných úmrtí ve střední Evropě až 44 %, zatímco celoevropský průměr představuje 34 %. Onemocněním spojovaným s obezitou lze předcházet, ale podle analýz Světové zdravotnické organizace neexistuje reálná šance dosáhnout plánovaných cílů v redukci obezity do roku 2025.

Dva typy obezity

Obezitu podle distribuce tuku dělíme na dva typy:

Androidní typ (mužský centrální – jablko), s rozložením tuku v oblasti břicha a trupu, je zdravotně rizikovější, protože zmnožený viscerální tuk v břišní dutině je metabolicky vysoce aktivní a produkuje také hormony a další látky, které zprostředkovávají vznik metabolických komplikací obezity. Tento typ je spojován se zvýšeným výskytem cukrovky, kardiovaskulárních a onkologických onemocnění.

Gynoidní typ obezity (ženský – tvar hrušky) charakterizuje hromadění tuků v oblasti boků a pánve, je spojen s poškozením pohybového aparátu, ale je méně rizikový.



hlasování

0 (0)

Štítky:
metabolické onemocnění
metabolismus
nadváha
nárůst hmotnosti
obezita
typy obezity

Související články
Dvě osoby se stejnou výškou a stejnou hmotností mohou vypadat úplně jinak. Jak je to možné?
Abychom mohli obezitě předcházet, je třeba znát její příčiny.
Jaká jsou dietní doporučení při dyslipidemiích?
Kardiovaskulární onemocnění, cukrovka nebo poruchy dýchání – to je jen část zdravotních rizik spojených s obezitou. Jaké další komplikace nadváha přináší?

Mikrobiom – neviditelný strážce našeho zdraví

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakce
Objevte fascinující svět mikrobiomu a přečtěte si o jeho vzniku, úkolech v trávení, imunitě a duševním zdraví a zjistěte, jak o něj správně pečovat.

Jak vzniká nadváha a obezita?

 2 min.  |   9. 8. 2024  |   Peter Marko
Nejen strava a nedostatek fyzické aktivity, k nadváze a obezitě přispívá množství dalších faktorů.

Léčba obezity výživou aneb Jídelníček obézního pacienta

 4 min.  |   13. 12. 2023  |   redakce
Při sestavování výživových plánů je vždy nutné zohlednit individuální potřeby a specifika jednotlivce.

Desatero adherence pro pacienta

 2 min.  |   23. 3. 2020  |   Pavla Banýrová
Slovem adherence se označuje to, do jaké míry jako pacient spolupracujete se zdravotníky a dodržujete léčbu.
Nikdy nezapomínejte, že číslo v grafu BMI nebo dokonce váha jsou pouze jedním z mnoha dílků celého obrazu.
Nadbytek viscerálního tuku je spojen se zvýšeným výskytem poruch metabolismu tuků, vyšším výskytem cukrovky a kardiovaskulárních příhod.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.