Pravidla cvičení
- Cvičte denně alespoň 45 minut (jako málo účinné minimum lze připustit i 30 minut). Pokud na to opravdu nemáte čas, cvičte alespoň třikrát týdně, ale nikdy ve dvou po sobě jdoucích dnech. Důležité je zachovat pravidelnost, která je velmi důležitá pro metabolismus.
- Po úvodních 4–6 týdnech by cvičení mělo trvat optimálně 45–60 minut v kuse – sbírání chvilek přes celý den je podstatně méně účinné a také naopak, cvičení delší než 90 minut bude pravděpodobně nedostatečně intenzivní. V úvodním období se soustřeďte spíš na délku zátěže než na její intenzitu – raději volte menší zátěž s větší vytrvalostí. Prvních šest týdnů je psychologicky rozhodujících pro osvojení si návyku na dlouhodobé dodržování cvičení.
- Zvolte vytrvalostní cvičení. Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, nejlepší volbou je rotoped (ergometr) a plavání. Nejdůležitější ale je, aby člověka zvolený pohyb co nejvíce těšil. Po několika týdnech vytrvalostního cvičení můžete přidat vhodné, nepříliš těžké posilování.
- Pokud někomu tyto druhy pohybu nevyhovují, alternativou je (pokud možno rychlá) chůze po měkkém terénu v dokonale padnoucí sportovní obuvi. Běh nelze v žádném případě doporučit tomu, kdo má více než 20 % nadváhy (svoji optimální hmotnost spočítáte, když od své výšky odečtete sto).
- V úvodních šesti týdnech je pro zdraví důležitá hlavně délka cvičení a to, jak se cítíte, nikoliv skutečný energetický výdej nebo měřitelný sportovní výkon. Zbytečně se nestresujte čísly, kolik jste toho uplavali nebo s jak silnou pružinou posilujete.
- Po prvních třech týdnech po rozehřátí zvolna zvyšujte intenzitu zátěže tak, abyste v ní byli schopni vydržet po desítky minut. Intenzitu zatížení je vhodné sledovat měřičem tepové frekvence. Za horní bezpečnou hranici je možné považovat zpočátku 60 %, po několika měsících 70–80 % maximální tepové frekvence.
- Nikdy nesportujte nalačno: i při stejné zátěži lehké intenzity má většina lidí vyšší energetický výdej po jídle než s prázdným žaludkem. Před sportovní aktivitou je vhodné dát si müsli tyčinku nebo ovoce, které tělu dodají rychlé cukry k okamžité práci svalů. Po 20 minutách zátěže pak dochází ke štěpení glykogenu z energetických zásob v játrech.
Na závěr je třeba připomenout, že byste se hned ze začátku sportování neměli snažit trhat rekordy. Důležitá je pravidelnost a plynulost. I malý úspěch je přínosem a změny nepřicházejí okamžitě, ale postupně hodně pomáhají. Proto se radujte i z malých pokroků. Poslouchejte své tělo, je to náš nejlepší rádce, a nic nedělejte přes bolest a nepříjemné pocity. Nejtěžší je začít, ale při aktivitách, které vás baví, se příjemné výsledky dostaví o to rychleji a budou mít smysl.