PODCAST: Lékové interakce aneb Když se léky navzájem ovlivňují

 4 min.  |   7. 2. 2024  |   redakce


Léky jsou běžnou součástí našeho života, ať už jsou to léky na bolest, antibiotika, nebo vitaminy, ale třeba i léky na vysoký krevní tlak nebo cholesterol. Může se však stát, že když začneme užívat více léků současně, mohou vzniknout tzv. lékové interakce. Co to znamená a proč je důležité o nich vědět?

Léková interakce nastává, když jeden lék ovlivňuje léčebné účinky nebo nežádoucí (vedlejší) účinky druhého léku. To může znamenat zvýšení nebo snížení účinku léku, nebo dokonce vytváření nových nežádoucích účinků. Tato situace může nastat, pokud bereme několik různých léků současně. Vzácné ale nejsou ani situace, kdy pacient užívá současně léky, které mají stejnou účinnou látku, jen se jinak jmenují – tady můžeme očekávat zesílení nežádoucích účinků. Lékové interakce se navíc týkají nejen léků vázaných na lékařský předpis (tzv. recept), ale i léků volně prodejných, potravinových doplňků nebo i stravy samotné (například může vadit konzumace listové zeleniny, citrusových plodů, třezalky nebo ženšenu při užívání některých léků apod.); těm se budeme věnovat brzy v samostatném článku.

Různé důsledky lékových interakcí

Shrňme si, co mohou lékové interakce v našem těle způsobit:

  • Zvýšené nebo snížené účinky léku: léková interakce může způsobit, že lék bude mít silnější nebo slabší účinky než obvykle. To může být nebezpečné, zejména pokud je lék předepsán na kontrolu závažného onemocnění.
  • Vznik nových nežádoucích účinků: souběžné užívání některý léků může způsobit nečekané nežádoucí účinky, které bychom při užívání každého léku samostatně nezaznamenali.
  • Ovlivnění vstřebání nebo rozkladu léků v těle: některé léky mohou ovlivnit způsob, jakým náš organismus vstřebává nebo zpracovává další léky. To může znamenat, že léky nebudou účinné, nebo naopak že se hromadí v těle v nebezpečných množstvích.

Kdy jsou lékové interakce prospěšné?

O lékových interakcích se většinou mluví jako o něčem, co je nežádoucí, co má pro nás nepříznivé účinky. Lékové interakce však mohou být i žádoucí, přínosné – typickým příkladem jsou tzv. fixní kombinace. Jde o lék, který v sobě obsahuje dvě nebo více účinných látek. Taková tabletka či kapsle je cíleně připravena výrobcem tak, aby se látky v ní obsažené vzájemně doplňovaly. Pro nás jako pacienty mají fixní kombinace nespornou výhodu v tom, že užíváme menší počet léků a snižuje se riziko, že na nějakou tabletku zapomeneme. Příkladem fixních kombinací jsou dva nebo tři léky na vysoký krevní tlak v jedné tabletě, kombinace léku na vysoký krevní tlak a léku na vysoký cholesterol v jedné tabletě, různé kombinace léků na cukrovku v jednom a podobně.

Jak snížit riziko nebezpečných interakcí? 

Existuje několik pravidel, jak lze minimalizovat riziko lékových interakcí. Je důležité si je zapamatovat a řídit se jimi:

  1. Informujte svého lékaře o všech léčivech, která užíváte: i ty nejmenší změny v léčbě nebo doplňky stravy, jako jsou bylinné přípravky nebo vitaminy, by měly být konzultovány s ošetřujícím lékařem.
  2. Dbejte na soustavnost v užívání léků: snažte se užívat léky pravidelně ve stejný čas každý den a dodržujte doporučené dávky. Dbejte na doporučení lékaře týkající se užívání léků.
  3. Omezte konzumaci alkoholu: alkoholem by se léky neměly zapíjet nikdy a u řady léků by se neměl konzumovat vůbec.
  4. Případné nejasnosti a pochybnosti konzultujte se svým lékařem či lékárníkem.

Povědomí o existenci a úskalích lékových interakcí pomáhá předejít zbytečným zdravotním problémům. Pokud budeme mít při užívání léků jakékoli pochybnosti, vždy má být první volbou konzultace s ošetřujícím lékařem – i proto je důležité, aby měl přehled o všech léčivech a přípravcích, které užíváme. K jejich evidenci můžete využít také pacientský záznamník, který jsme pro vás připravili:

Pacientský záznamník ke stažení

 

redakce MEDICAL TRIBUNE CZ

Související články
Potravinové doplňky, ale i některé potraviny mohou s našimi léky různě reagovat, a to ne vždy žádoucím způsobem.
Rozhodně zpozorněte a neberte věci na lehkou váhu. Podstatné je, že vždy se dá něco dělat.

Mikrobiom – neviditelný strážce našeho zdraví

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakce
Objevte fascinující svět mikrobiomu a přečtěte si o jeho vzniku, úkolech v trávení, imunitě a duševním zdraví a zjistěte, jak o něj správně pečovat.
Cholesterol je pro život nezbytná látka: představuje základní stavební kámen pro buněčnou membránu... Otázkou ale zůstává, kolik cholesterolu potřebujeme v krvi.

Co je to osteoporóza?

 7 min.  |   4. 9. 2024  |   redakce
Osteoporóza je často trefně označována jako „tichý zloděj kostí“, protože obvykle nemá žádné příznaky až do doby, kdy dojde k první zlomenině.

Víte, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi?

 6 min.  |   24. 8. 2022  |   redakce
Co je vlastně cholesterol, co dělá a jak jeho hladinu ovlivnit.

Zdeněk ví, že jeho slabinou vždycky byla a je strava...

 4 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Zdeněk na doporučení lékaře zásadně upravil životosprávu a bere léky přesně, jak má předepsáno. Může se tak těšit na důchod a všechny aktivity, které si naplánoval.

Co dělat, když mám astma?

 2 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Při správné péči o své tělo a při pravidelném užívání preventivní léčby může většina astmatiků žít svůj život bez zásadních omezení.

Jak zjistit své kardiovaskulární riziko

 1 min.  |   8. 2. 2023  |   redakce
Znát své celkové riziko rozvoje srdečně-cévního onemocnění je důležité pro udržení dobrého zdravotního stavu a kvality vašeho života.
Každý z nás stárne – někdo rychleji, někdo pomaleji. Souvisí to se stylem života, a jakkoli někteří jako by „zastavili čas“, stárnutí organismu zkrátka nezabráníme.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.