PODCAST: Kdy jídlo a doplňky stravy nejdou dohromady s léky, které užíváme?

 5 min.  |   26. 2. 2024  |   redakce


V dnešní uspěchané a stresující době mnoho z nás sahá po doplňcích stravy v dobré víře, že si zlepšíme imunitu, doplníme vitaminy a minerály chybějící ve stravě, zkrátka celkově si vyladíme organismus. Pokud ale pravidelně užíváme nějaké léky, musíme být obezřetní – potravinové doplňky, ale i některé potraviny mohou s našimi léky různě reagovat, a to ne vždy žádoucím způsobem.

V předchozím článku (Lékové interakce aneb Když se léky navzájem ovlivňují) jsme si popsali, jak spolu mohou navzájem reagovat různé léky, které užíváme. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že vstřebávání, vylučování a působení léků v těle mohou ovlivnit i potraviny, které jíme, a potravinové doplňky, které užíváme? Pojďme si říct, na co je třeba se soustředit:

1. Na nápoje k zapíjení léků

To, že léky nezapíjíme alkoholem, asi víme všichni moc dobře. Alkohol by se ale neměl při užívání řady léků pít vůbec, typicky je třeba dát pozor u antidepresiv, antibiotik, analgetik (léků na bolest), léků na ředění krve, léků na nespavost, léků s uklidňujícími účinky (benzodiazepinů) nebo u antihistaminik (léků na alergie). Snášenlivost s alkoholem je uvedena v příbalovém letáku nebo se můžeme poradit v lékárně.

Po dobu užívání antibiotik typu tetracyklinů, ale i při užívání některých projímadel bychom se měli vyhnout mléku a mléčným výrobkům.

Šťávy z citrusových plodů (grapefruitů, pomerančů, limet nebo pomela) mají velký potenciál reagovat s léčivy, například s léky na vysoký cholesterol v krvi (statiny), s některými léky na vysoký krevní tlak nebo na poruchy srdečního rytmu, s některými antihistaminiky nebo léky proti virům a bakteriím – pokud vás neupozorní přímo lékař či lékárník, vyplatí se opět podívat se do příbalového letáku.

2. Na třezalku tečkovanou

Třezalka je známá především z lidového léčitelství, kde zdomácněla zejména pro své antidepresivní účinky. Zjednodušeně lze říci, že na náladu působí stejným mechanismem účinku jako moderní antidepresiva, která ovlivňují koncentrace serotoninu, ale i dopaminu a noradrenalinu v mozku. Proto je třeba se při užívání těchto antidepresiv třezalce vyhnout (neměli by ji užívat ani pacienti léčení triptany, tedy léky na migrénu). Třezalka si nemusí vyhovovat ani s některými léky na vysoký krevní tlak (snižuje jejich účinek, podobně jako třeba lékořice).

3. Na ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)

Extrakty z jinanu dvoulaločného jsou v současné medicíně využívány zejména u pacientů s poruchami paměti, ale i při žilních obtížích. Jinan má antioxidační a protizánětlivé účinky. Uživatelé warfarinu nebo kyseliny acetylsalicylové by se mu měli rozhodně vyhnout, a to kvůli riziku krvácení. Může ale také snižovat účinky omeprazolu, který se používá při léčbě žaludečních vředů, jícnového refluxu a dalších žaludečních obtíží.

4. Na česnek

Česnek, známý jako výborná aromatická zelenina k dochucování jídel, obsahuje celou řadu účinných látek, díky kterým má antioxidační a antiaterosklerotické vlastnosti (zabraňují kornatění tepen). Pozor na česnek by si měli opět dát ti z nás, kteří užívají warfarin proti srážlivosti krve.

5. Na třapatku (rod Echinacea)

Výtažky z třapatky úzkolisté (Echinacea angustifolia) či třapatky nachové (Echinacea purpurea) by neměly být podávány pacientům s autoimunitními chorobami či pacientům léčeným imunosupresivy (léky na potlačení imunity). Vyhnout by se této rostlině měly i osoby s roztroušenou sklerózou, AIDS, tuberkulózou či lupusem a pacienti užívající léky s účinnými látkami, jako je amiodaron (lék na srdeční arytmie), metotrexát (léčba různých typů národů, lupénky a revmatoidní artritidy), ketokonazol (léčba Cushingova syndromu) nebo nesteroidní antiflogistika (léky proti bolesti).

6. Na ženšen 

Ženšen je využíván jako tonikum, stimulující látka a údajné afrodiziakum. Riziko opět představuje pro uživatele warfarinu, snižuje účinnost diuretik (léků na snížení krevního tlaku) a zvyšuje v těle hladiny digoxinu, léku užívaném při selhání srdce.

7. Na vitamin K 

Vitamin K, na který je bohatý například špenát, může ovlivnit účinky léků na ředění krve, jako je warfarin.

8. Na železo

Doplňky železa mohou snížit absorpci léku levotyroxinu, což může mít vliv na léčbu štítné žlázy.

Jak se vyhnout problémům?

Stejně jako u léků je důležité, abyste informovali své lékaře o všech doplňcích stravy, které užíváte. Mohou mít vliv na léčbu. Nedávejte doplňky do popředí – i když jsou vitaminy a minerály důležité, nesmíme zapomínat, že mohou ovlivnit účinky léků. Konzultujte s lékařem, zda jsou vhodné právě pro vás a právě teď. Přečtěte si pečlivě příbalové letáky svých léků a dodržujte pokyny týkající se jejich užívání.

redakce MEDICAL TRIBUNE CZ

Související články
Když začneme užívat více léků současně, mohou vzniknout tzv. lékové interakce. Co to znamená a proč je důležité o nich vědět?

Proč by měl váš lékař znát úplně všechny vaše léky?

 7 min.  |   20. 10. 2023  |   redakce
Důvodů je hned několik. Určité léky by se neměly užívat současně, některé léky se ovlivňují ve své účinnosti.
Rozhodně zpozorněte a neberte věci na lehkou váhu. Podstatné je, že vždy se dá něco dělat.
Léčba cukrovky se zpravidla zahajuje úpravou životního stylu: dieta, pohybové aktivity, snížení váhy.

Jak se léčí alergie?

 3 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Terapie alergie se mimo jiné odvíjí od spouštěče, který imunitní reakci nastartuje. Hlavním způsobem boje s alergií je eliminace styku s alergenem, tedy vyhnutí se setkání s dráždivou látkou.
Možná nevíte, že v České republice tyto léky užívá více než milion pacientů, takže přímou nebo zprostředkovanou zkušenost s nimi má téměř každý.
I když je deprese léčitelným onemocněním, uvádí se, že pouze 30 procent léčených pacientů dosáhne plného odeznění příznaků léčené epizody onemocnění.

Co dělat, když mám astma?

 2 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Při správné péči o své tělo a při pravidelném užívání preventivní léčby může většina astmatiků žít svůj život bez zásadních omezení.
Je třeba si uvědomit, že pacienti jsou různé osobnosti a mají osobitý přístup k radám lékaře i k léčbě.
1. Nežádoucí účinky (NÚ) léčby NÚ se mohou vyskytnout u všech typů analgetik. Tento problém nabývá na významu při dlouhodobé léčbě. U neopioidních analgetik, zejména u nesteroidních antirevmatik (NSA) bývají časté poruchy trávicího traktu (vředová choroba žaludku, krvácení do trávicího traktu), poruchy funkce ledvin, jater a krvácivosti. U opioidních analgetik (morfin, fentanyl, oxykodon) se tyto NÚ nevyskytují, ale individuálně se může vyskytnout nevolnost a zvracení, ospalost, svědivka a velmi často zácpa. Při správně vedené léčbě bolesti opioidy nevzniká typ závislosti, který se vyskytuje u narkomanů, ale pravidelně se rozvíjí tzv. fyzická závislost. Ta se projeví rozvojem abstinenčního (odvykacího) stavu (třesavka, husí kůže, nervozita, úzkost) při náhlém vysazení opioidů. Tomu se předchází postupným vysazováním opioidů (je-li pro to z lékařského hlediska důvod). Řadě NÚ lze předcházet preventivním podáním některých léků. Přínosná jsou gastroprotektiva (např. omeprazol) při dlouhodobé léčbě NSA, antiemetika (léky proti nevolnosti a zvracení – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxativa (projímadla) při léčbě opioidy. 2. Nesprávná kombinace léků a předávkování Jedním z důvodů stále častějšího předávkování je široká nabídku léků se stejnou účinnou látkou. Např. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahují stejnou účinnou látku, takže při neznalosti účinné látky a jejich nesprávné kombinaci může při kombinaci těchto léků dojít snadno k předávkování. Kombinace neopioidních a opioidních analgetik může být výhodná, stejně jako kombinace analgetik s adjuvantními analgetiky. Velkou chybou je však současné užívání více typů NSA. Vzhledem k tomu, že jsou NSA hojně užívána zejména u starších polymorbidních pacientů, je třeba dát pozor na možné lékové interakce NSA nejčastěji s léky na cukrovku (antidiabetika), ředění krve (antikoagulancia) na vysoký krevní tlak (antihypertenziva). 3. Zanedbání stavu Nedostatečná léčba bolesti je problémem i ve vyspělých zemích. I když se situace na poli léčby bolesti v poslední době zlepšila, ani v dnešní době není v ČR např. nádorová bolest dostatečně léčena. Ve značné části případů se přitom jedná o vhodný výběr léků a jejich správné použití. Pravidlem úspěšnosti je tedy správné užívání léků, především v kombinacích, přesné a stálé dodržování lékařem stanovených pravidel. Odpovíte-li, byť jen jednou kladně, je na čase začít s léčbou bolesti: Trpím bolestí velkou část dne Snažím se s bolestí co nejvíce bojovat Když se bolest stává nesnesitelnou, beru si léky Kvůli bolesti nemám chuť vidět se s mnoha lidmi V noci se kvůli bolesti budím

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.