Zvýšený cholesterol v krvi neboli dyslipidemie je metabolické onemocnění, které nebolí, ale o to je zrádnější a nebezpečnější. Může totiž být příčinou cévního onemocnění zvaného ateroskleróza (kornatění tepen). To může vyústit v „cévní katastrofu“, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo nedokrevnost dolních končetin.
Ideální hladina cholesterolu v krvi je nejspíš podstatně nižší, než jsme si mysleli v minulosti. Pravděpodobně to bude kolem 3, 0 mmol/l. Cholesterol je pro náš organismus velice důležitý – podílí se na tvorbě vitaminu D, žlučových kyselin a steroidních hormonů (testosteron, estrogen ad.). Na druhou stranu, je-li jeho hladina v krvi vysoká, ukládá se do cévních stěn a tím způsobuje jejich zužování a ztrátu pružnosti – to pak vede k nedostatečnému zásobování orgánů krví.
Jaké jsou příčiny vysokého cholesterolu?
Obecně se dá říct, že příčinou dyslipidemie je přibližně z poloviny genetický základ (vrozená vloha) a dalších padesát procent výsledné hladiny v krvi můžeme přičíst životnímu stylu. Nejvíce hladiny cholesterolu v krvi ovlivňuje konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených tuků. Ty se skrývají především v živočišných tucích, ale ani rostlinné tuky většinou tropického původu jich nemají právě málo. Působení zvýšených hladin cholesterolu v krvi na cévní stěnu významně zhoršují další tzv. rizikové faktory cévních onemocnění (kouření cigaret, obezita a tělesná pasivita či nadměrná spotřeba alkoholu).
Jak snížit vysoký cholesterol
Prohlédněte si naši infografiku:
Jaké jsou příznaky vysokého cholesterolu?
Stejně jako třeba vysoký krevní tlak (hypertenze) nemá dyslipidemie zjevné příznaky – nebolí a nijak neobtěžuje, často se objeví „náhodně“ při běžném vyšetření krve. Podobně jako hypertenze je velmi nebezpečná: může vést k onemocnění koronárních tepen (blokuje tepny srdce) a perifernímu cévnímu onemocnění (blokuje tepny v dolních končetinách). Hlavním příznakem onemocnění koronárních tepen bývají bolesti na hrudi; periferní cévní onemocnění se nejčastěji projevují bolestí dolních končetin při chůzi.
Související články
Cévy vs. covid‑19 aneb Proč bychom měli mít zdravé cévy
Bohužel se ukazuje, že se naše cévy stávají hlavním cílem nového koronaviru, který... »