Když není metabolismus v pořádku

 2 min.  |   2. 3. 2020  |   Garant: Michal Vrablík


Zvýšený cholesterol v krvi neboli dyslipidemie je metabolické onemocnění, které nebolí, ale o to je zrádnější a nebezpečnější. Může totiž být příčinou cévního onemocnění zvaného ateroskleróza (kornatění tepen). To může vyústit v „cévní katastrofu“, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda nebo nedokrevnost dolních končetin.

Ideální hladina cholesterolu v krvi je nejspíš podstatně nižší, než jsme si mysleli v minulosti. Pravděpodobně to bude kolem 3, 0 mmol/l. Cholesterol je pro náš organismus velice důležitý – podílí se na tvorbě vitaminu D, žlučových kyselin a steroidních hormonů (testosteron, estrogen ad.). Na druhou stranu, je-li jeho hladina v krvi vysoká, ukládá se do cévních stěn a tím způsobuje jejich zužování a ztrátu pružnosti – to pak vede k nedostatečnému zásobování orgánů krví.

Jaké jsou příčiny vysokého cholesterolu?

Obecně se dá říct, že příčinou dyslipidemie je přibližně z poloviny genetický základ (vrozená vloha) a dalších padesát procent výsledné hladiny v krvi můžeme přičíst životnímu stylu. Nejvíce hladiny cholesterolu v krvi ovlivňuje konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených tuků. Ty se skrývají především v živočišných tucích, ale ani rostlinné tuky většinou tropického původu jich nemají právě málo. Působení zvýšených hladin cholesterolu v krvi na cévní stěnu významně zhoršují další tzv. rizikové faktory cévních onemocnění (kouření cigaret, obezita a tělesná pasivita či nadměrná spotřeba alkoholu).

Jak snížit vysoký cholesterol

Prohlédněte si naši infografiku:


Jaké jsou příznaky vysokého cholesterolu?

Stejně jako třeba vysoký krevní tlak (hypertenze) nemá dyslipidemie zjevné příznaky – nebolí a nijak neobtěžuje, často se objeví „náhodně“ při běžném vyšetření krve. Podobně jako hypertenze je velmi nebezpečná: může vést k onemocnění koronárních tepen (blokuje tepny srdce) a perifernímu cévnímu onemocnění (blokuje tepny v dolních končetinách). Hlavním příznakem onemocnění koronárních tepen bývají bolesti na hrudi; periferní cévní onemocnění se nejčastěji projevují bolestí dolních končetin při chůzi.

hlasování

0 (0)

Štítky:
cévy
cholesterol
dyslipidemie
krev
metabolismus

Související články
Jednou z hlavních zásad diety při dyslipidémiích je správný výběr tuků, v některých případech je třeba zároveň omezit celkové množství tuku.
Dietu při dyslipidémiích není možné vnímat jako „nárazovku“, ale dlouhodobou až doživotní úpravu režimu. Je proto zásadní poskládat stravu tak, aby byla pro každého reálně dodržitelná.
Bohužel se ukazuje, že se naše cévy stávají hlavním cílem nového koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19.
Cholesterol je pro život nezbytná látka: představuje základní stavební kámen pro buněčnou membránu... Otázkou ale zůstává, kolik cholesterolu potřebujeme v krvi.

Cholesterol v krvi a těhotenství

 6 min.  |   20. 9. 2022  |   redakce
V těhotenství dochází k významnému nárůstu hladin cholesterolu v krvi. Je to přirozený jev, který umožňuje správný vývoj dítěte.

Jak vzniká nadváha a obezita?

 2 min.  |   9. 8. 2024  |   Peter Marko
Nejen strava a nedostatek fyzické aktivity, k nadváze a obezitě přispívá množství dalších faktorů.
Především vysoký krevní tlak a vysoké hladiny cholesterolu v krvi, stejně jako nadváha a obezita.
Následující tabulky napoví, kolik cholesterolu obsahují různé potraviny a také které potraviny zařadit a které používat s mírou, chcete-li snížit hladinu cholesterolu.

Hrozí vám vysoký cholesterol?

 2 min.  |   13. 11. 2019  |   Michal Vrablík
Existují rizikové faktory pro vysoký cholesterol, které můžeme, ale i ty, které nemůžeme kontrolovat a ovlivnit. Abyste měli přesnou představu, tady je jejich přehled.

Václav podcenil léčbu – a to se mu stalo osudným...

 5 min.  |   2. 3. 2020  |   redakce
Václav léčbu vysokého cholesterolu podcenil, a tak je dnes v invalidním důchodu a zvládne jen základní sebeobsluhu.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.