Jak zvládat vysoký cholesterol

 2 min.  |   15. 4. 2020  |   Garant: Michal Vrablík


Máte-li obavy, že se může váš cholesterol zvýšit, a nevíte přesně, jak ho „udržet na uzdě“, zde je několik základních rad, které byste měli dodržovat.

Užívejte léky přesně podle doporučení lékaře

Pokud užíváte léky na vysoký cholesterol, pečlivě dodržujte pokyny svého lékaře. Pokud něčemu nerozumíte, vždy se zeptejte. Nikdy nepřestávejte užívat svůj lék bez předchozí konzultaci s lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem.

Přeorientujte se na zdravý životní styl

Můžete podniknout kroky ke snížení hodnot vašeho LDL-cholesterolu tím, že budete žít zdravěji. Například budete konzumovat potraviny s nižším obsahem nasycených tuků a trans-tuků, budete fyzicky aktivní a budete se snažit udržet si optimální váhu.

Hovořte o svých problémech se zdravotníky

Snažte se spolupracovat se svým zdravotnickým týmem na prevenci nebo léčbě vysokého LDL-cholesterolu. Pravidelně diskutujte svůj léčebný plán a na schůzky si předem připravte seznam otázek. Užíváte-li léky, proveďte před kontrolou lékovou inventuru a vezměte ke kontrole písemný přehled zbývajících léků, které máte k dispozici.

Kontrolujte svůj cholesterol pravidelně

Cholesterol potřebují někteří lidé kontrolovat častěji, jiní méně často. Vyšetření hladin cholesterolu je v Česku součástí systému preventivních prohlídek, svou hladinu cholesterolu (ale i krevního tlaku či hladiny krevního cukru) tak může a má znát každý. Je-li vše v pořádku, provádí se kontrolní vyšetření podle plánu preventivních prohlídek. Zjistí-li se vyšší než optimální hladina LDL-cholesterolu, budete muset na kontrolu častěji, tak jak to určí lékař.

hlasování

0 (0)

Štítky:
cholesterol
vysoký cholesterol

Související články
Rozhodně zpozorněte a neberte věci na lehkou váhu. Podstatné je, že vždy se dá něco dělat.
Cholesterol je pro život nezbytná látka: představuje základní stavební kámen pro buněčnou membránu... Otázkou ale zůstává, kolik cholesterolu potřebujeme v krvi.

Zdeněk ví, že jeho slabinou vždycky byla a je strava...

 4 min.  |   3. 3. 2020  |   redakce
Zdeněk na doporučení lékaře zásadně upravil životosprávu a bere léky přesně, jak má předepsáno. Může se tak těšit na důchod a všechny aktivity, které si naplánoval.
S nástupem menopauzy může být spojena celá řada tělesných a psychických potíží, první se mohou projevit i několik let před poslední menstruací.
Zvýšený cholesterol v krvi neboli dyslipidemie je metabolické onemocnění, které nebolí, ale o to je zrádnější a nebezpečnější.

Víte, kolik let je vašim cévám?

 4 min.  |   25. 3. 2020  |   Michal Vrablík
Skutečný věk vašich orgánů se přímo podepisuje na vašem zdraví a kondici.
Potravinové doplňky, ale i některé potraviny mohou s našimi léky různě reagovat, a to ne vždy žádoucím způsobem.
Možná nevíte, že v České republice tyto léky užívá více než milion pacientů, takže přímou nebo zprostředkovanou zkušenost s nimi má téměř každý.
Jednou z hlavních zásad diety při dyslipidémiích je správný výběr tuků, v některých případech je třeba zároveň omezit celkové množství tuku.
V rámci dodržování každé diety, a ta při dyslipidémiích není výjimkou, je velmi důležitý výběr potravin.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.