Cévy vs. covid‑19 aneb Proč bychom měli mít zdravé cévy

 4 min.  |   6. 1. 2021  |   Garant: Michal Vrablík


Výstelka našich cév je orgán, který váží 1,5 kilogramu a má celkovou rozlohu neuvěřitelných 700 m2. Její existenci si vůbec neuvědomujeme, na rozdíl třeba od srdce, které tluče, nebo svalů, které nás občas bolí. Přitom je pro náš život nesmírně důležitá – a bohužel se ukazuje, že se stává hlavním cílem nového koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. Co to pro nás znamená a jak se můžeme bránit?

Všechny naše cévy v těle mají vnitřní výstelku, které se jinak říká také endotel. Pokud by se rozprostřela do prostoru, je největší orgán našeho těla. Má řadu důležitých funkcí, například se stará o to, aby nebyly cévy poškozovány proudící krví, aby byly dobře průchodné a nesrážela se v nich krev a samozřejmě se endotel stará i o to, aby byly z krve vyživovány tkáně a orgány.

Aby mohl být endotel správně řízen, má v sobě velké množství enzymu zvaného ACE2, který se nachází dále také v plicích, srdci, ledvinách nebo střevě – a bohužel právě tento enzym je vstupní branou do našeho těla pro SARS-CoV-2, tedy nový koronavirus, který se v endotelu začíná rychle množit. Endotel jako první orgán zaznamená, že do těla pronikl virus a začne rozesílat varovné signály a podporovat tvorbu protilátek, které mají za úkol vyvolat zánět a zničit nepřítele.

Nové vědecké poznatky ukazují, že koronavirus výstelku našich cév poškozuje a vyvádí tak z rovnováhy řadu důležitých dějů v organismu. Jednou z hlavních potíží, která přímo souvisí s poškozením cévní výstelky koronavirem, je zvýšená krevní srážlivost a tvorba krevních sraženin. To by vysvětlovalo, proč má určitý podíl pacientů se závažnějším průběhem covid-19 krevní sraženiny v dolních končetinách, plicní embolii (krevní sraženinu v plicní tepně nebo jejích větvích), mozkovou mrtvici (krevní sraženinu v tepně zásobující mozek), nebo srdeční infarkt.

Všechny tyto nežádoucí příhody jsou velmi závažné a musí být  rychle rozpoznány a léčeny. Jejich vzniku nahrávají hned tři zásadní okolnosti – endotel poškozený virem, porucha rovnováhy srážlivosti krve jako odpověď endotelu a zpomalení krevního proudu, ke kterému dochází u pacientů, kteří se málo hýbají, dlouho leží nebo jsou vzhledem ke svému závažnému stavu zcela nepohybliví.

Lékaři o rizicích zvýšené krevní srážlivosti u pacientů s covid-19 vědí a hospitalizované nemocné mohou na základě posouzení jejich aktuálního stavu chránit podáváním léků, které krev ředí a brání vzniku sraženin.

Pokud máte covid-19 s mírným průběhem a léčíte se doma, řiďte se pokyny svého praktického lékaře. Pijte dostatek tekutin, nekuřte a nepijte alkohol, snižujte teplotu vyšší než 38 stupňů Celsia. Pokud se začnete v průběhu stonání cítit významně hůř a máte pocit, že si už sami neporadíte, volejte svému lékaři nebo přímo linku 155.

Vždycky je nejlepší prevence

  • Pokud kouříte, pokuste se přestat, k odvykání existuje odborná pomoc, sestávající z poradenství lékaře, užívání nikotinových náhrad či léků určených k odvykání kouření.
  • Jezte celoročně pestrou stravu s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny.
  • Pravidelně se hýbejte venku na vzduchu (alespoň 30 minut svižnější chůze denně).
  • Pokuste se zhubnout, jste-li obézní
  • A především: pokud se léčíte s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo vysokým cholesterolem, užívejte léky podle doporučení lékaře a sami si je nevysazujte! V době covidové epidemie je pro vaše zdraví zcela zásadní mít své chronické nemoci pod kontrolou.

Článek prošel odbornou korekturou MUDr. Martiny Vaclové, Ph.D., z kliniky prof. Vrablíka.

hlasování

0 (1)

Štítky:
cévy
covid-19

Související články

Riziko onemocnění srdce a cév u neurologických onemocnění

 5 min.  |   18. 10. 2023  |   redakce
Vyšetření a správná léčba kardiovaskulárního rizika jsou dnes nedílnou součástí každodenní praxe praktických lékařů i neurologů. Znáte rizikové faktory a možnosti prevence?

Mikrobiom – neviditelný strážce našeho zdraví

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakce
Objevte fascinující svět mikrobiomu a přečtěte si o jeho vzniku, úkolech v trávení, imunitě a duševním zdraví a zjistěte, jak o něj správně pečovat.
S nástupem menopauzy může být spojena celá řada tělesných a psychických potíží, první se mohou projevit i několik let před poslední menstruací.

Proč by měl váš lékař znát úplně všechny vaše léky?

 7 min.  |   20. 10. 2023  |   redakce
Důvodů je hned několik. Určité léky by se neměly užívat současně, některé léky se ovlivňují ve své účinnosti.
Cílem je prevence diabetických komplikací a zlepšení kvality života.
Z hlediska komunikace by v každém případě mělo jít o dvoustranný rozhovor.
Petr začal poctivě užívat léky předepsané lékařem a na jeho doporučení také zhubl a upravil svůj jídelníček.

Víte, kolik let je vašim cévám?

 4 min.  |   25. 3. 2020  |   Michal Vrablík
Skutečný věk vašich orgánů se přímo podepisuje na vašem zdraví a kondici.

I mírný covid může způsobit postcovidový syndrom

 10 min.  |   9. 1. 2025  |   redakce
Ten pak nemocného provází měsíce až roky.
Především vysoký krevní tlak a vysoké hladiny cholesterolu v krvi, stejně jako nadváha a obezita.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.