Co je to imunita a jak vlastně funguje

 4 min.  |   19. 4. 2022  |   Garant: Igor Karen


Co se vám vybaví, když se řekne „imunita”? Slovo známe nejen z televizních reklam či výloh lékáren, ale tušíme, o čem je skutečně řeč? 

Jednoduše bychom si mohli imunitu představit jako imaginární bariéru, zeď, která nás chrání před nepřáteli. Imunitní systém je ale daleko složitější a zahrnuje mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. 

Funkce imunity

Funkce imunity, jak už bylo napovězeno, je zcela jednoznačná – chránit organismus před škodlivinami a udržet jej v rovnováze po všech stránkách. Jde o složitý komplex nejen buněk, antigenů, ale také orgánových struktur, které mezi sebou navzájem komunikují, rozpoznávají látky tělu vlastní a cizí a dohromady pomáhají organismu čelit potencionálním hrozbám zvenčí.

Pojďme si detailněji popsat, jak to celé funguje. Existují dva hlavní podtypy imunity – imunita vrozená (nespecifická) a imunita získaná (specifická), která vzniká na podkladě předchozího kontaktu s cizorodou částicí.

Vrozená imunita

Vrozená neboli přirozená imunita je první linií obrany při napadení. Je evolučně starší, nemá paměť čili reaguje okamžitě a vždy stejným mechanismem. Veškeré informace pro její fungování si neseme zakódované v naší genetické informaci (DNA) už od početí.

Tvoří ji především populace bílých krvinek (monocyty), které neustále cirkulují v krvi, aby mohly pohotově zasáhnout a vystoupit z cév do místa zánětlivé reakce. Následně se z nich po přestupu do tkání stávají tzv. makrofágy neboli pojídači patologického odpadu, který je složen z odumřelých buněk a cizorodých částic (patogenů). V jednotlivých orgánech mají své specifické označení. Fagocytóza je pak odborný název pro mechanismus likvidace, při němž makrofág škodlivou částici obalí svým povrchem a zneškodní. Hotová uklízecí četa.

Do vrozené imunity nesmíme zapomenout započítat také bariérové funkce těla. V prvé řadě kůži, která sama o sobě kryje další vrstvy a útrobní orgány, ale také vylučuje antibakteriální látky v kožním mazu. Stejně tak i chací epitel (výstelka) a v něm obsažené mucinózní buňky produkují hlen, který společně s pohybem řasinek pomáhá odstraňovat nečistoty pryč z cest dýchacích. Podobně je chráněna i sliznice tlustého střeva – zde hlenová vrstva snižuje možnost kontaktu střeva s patogenem.

A geniálním příkladem, jak zabránit dalšímu proniknutí cizorodých látek dále do těla, jsou i žaludeční šťávy v čele s kyselinou chlorovodíkovou – ta nejen aktivuje trávicí enzymy, ale případné bakterie a toxiny z přijaté potravy díky své kyselosti hubí téměř okamžitě.

Získaná imunita

Specifická, získaná imunita vzniká po předcházejícím kontaktu s cizorodou látkou. Má pomalejší nástup a úzce spolupracuje s imunitou nespecifickou. Za buněčnou odezvu jsou zodpovědné zejména buňky zvané lymfocyty.

Rozlišujeme T a B lymfocyty – oba typy vznikají v červené kostní dřeni v kloubních hlavicích dlouhých kostí a v pánvi, žebrech nebo na lebce. T lymfocyty posléze putují do brzlíku (thymu), kde dozrávají a na základě antigenů se učí rozeznávat látky tělu vlastní a látky tělu cizí.
Naopak B lymfocyty dál sídlí v kostní dřeni a následně jsou uvolňovány do krve a v případě nutnosti osidlují lymfatické orgány. Po kontaktu s patogenem se mění na tzv. paměťové buňky nebo plazmatické buňky, které začnou tvořit protilátky. Vytváří se tzv. imunologická paměť, která má později mnohem silnější a rychlejší odezvu při dalším kontaktu s bakterií nebo virem. Tohoto mechanismu se využívá u očkování.

Specifická imunita čítá také mnoho signálních molekul, cytokinů, antigenních reakcí – spletitá síť specifické imunity je více než složitá.

Související články

Jak se léčí alergie?

 3 min.  |   28. 3. 2023  |   Norbert Pauk
Terapie alergie se mimo jiné odvíjí od spouštěče, který imunitní reakci nastartuje. Hlavním způsobem boje s alergií je eliminace styku s alergenem, tedy vyhnutí se setkání s dráždivou látkou.

Jaký mikrobiom, takové zdraví

 4 min.  |   24. 6. 2024  |   redakce
Rovnováha mezi různými druhy mikroorganismů je nezbytná pro udržení zdraví, je ale relativně křehká.

Co imunitě nejvíc škodí?

 2 min.  |   15. 4. 2022  |   Igor Karen
Rovnováhu a výkonnost imunitního systému může vykolejit celá řada faktorů. Víte, které to jsou?

Jak zlepšit spánek a posílit imunitu

 1 min.  |   4. 4. 2022  |   Igor Karen
Spánek je alfou a omegou našeho zdraví. Skvělou zprávou je fakt, že je tento životabudič zdarma a pro každého.

Mikrobiom – neviditelný strážce našeho zdraví

 5 min.  |   24. 6. 2024  |   redakce
Objevte fascinující svět mikrobiomu a přečtěte si o jeho vzniku, úkolech v trávení, imunitě a duševním zdraví a zjistěte, jak o něj správně pečovat.
Cukrovka postihuje prakticky všechny orgánové systémy a je příčinou dalších – a závažných – zdravotních komplikací.

Obranyschopnost těla pod drobnohledem

 2 min.  |   13. 4. 2022  |   Igor Karen
Imunitu vnímáme jako armádu bojovníků, která bez ustání chrání nedotknutelnost našeho vnitřního prostředí. Opravdu to tak ale je?
Na posilování imunity lze aktivně pracovat, a to každý den. Co je klíčové?
Jedním z nejnovějších trendů vývoje onkologických léků je aktivace pacientova imunitního systému tak, aby byl schopen rozpoznat a zničit nádorovou buňku.
Správnou funkci imunitního systému výrazným způsobem ovlivňuje střevní mikrobiota.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.