Proč by měl váš lékař znát úplně všechny vaše léky?

 7 min.  |   20. 10. 2023  |   redakce


Léčba většiny onemocnění se skládá ze dvou částí. Jedna (nefarmakologická) představuje úpravu životního stylu, nastavení nových režimových opatření a druhá část (farmakologická) je vlastní nasazení léčby.

Váš lékař vám vždy předepíše tu nejvhodnější léčbu tak, aby efektivně bojovala s vaším onemocněním a zároveň příliš nezatěžovala váš organismus. K tomu, aby se lékař mohl správně rozhodnout, jakou léčbu zvolit, od vás musí mít informace, které jiné medikamenty užíváte (včetně vitaminů a dalších volně prodejných přípravků). Ptáte se, proč to musí vědět? Důvodů je hned několik. Určité léky by se neměly užívat současně, některé léky se ovlivňují ve své účinnosti, případně by se mohlo stát, že budete užívat dva podobné léčivé přípravky. 

Máte léky, které berete, pod kontrolou? Existuje několik okolností, na něž je nutné myslet, než spolykáte svou „denní dávku zdraví“. Nikdy si léky sami nenasazujte ani nevysazujte. Všechny změny vždy konzultujte se svým lékařem. 

Nyní vám představíme dva pacienty v běžné situaci u lékaře.

Případ I, pan Antonín (62 let)

Přece nejsem hlupák, abych si nepamatoval těch šest pilulí, co každý den užívám.

A s kterými nemocemi se léčíte?

Mám vysoký krevní tlak, překyselený žaludek a vysoký cholesterol. Jo, a ještě mám cukrovku.

A jak léčíte diabetes?

Něco si píchám, ale není to inzulin. Tabletky nestačily, tak mi diabetolog dal injekce, co se píchají jednou za týden.

Takže ty injekce jste zpočátku nezmínil. Co ještě, třeba občas, užíváte? 

Když mě vezmou záda, tak takové růžové pilulky, ale to je tak dvakrát do týdne, nebo si bolavé místo namažu tím gelem z reklamy.

Léky na ředění krve také berete?

Asi tři roky, od té doby, co jsem měl podezření na mrtvici.

Kdo vám předepisuje léky?

Chodím na diabetologii, kardiologii a praktický lékař mě ještě chce poslat na nefrologii, že se mu nelíbí něco v krvi, aby prý mi nezačaly selhávat ledviny.

A má alespoň některý z lékařů přehled o všech lécích, které berete, včetně těch, co si ordinujete sám?

To nevím. Lékařské zprávy si schovávám.

Komentář 

Pan Antonín v klidu ráno, když si z několika krabiček vybírá po jednom či dvou prášcích, které si připraví k užití během dne, asi přehled má. Ve všech ostatních aspektech se jedná o typickou „bramboračku“ u nekoordinovaného (abychom jeho lékařům nekřivdili – nekoordinovatelného) pacienta. V každém případě by bylo velmi užitečné, kdyby si ze schovaných lékařských zpráv vypsal názvy všech předepsaných léků. Možná by se jeho ošetřující odborníci divili.

Případ II, paní Marie (75 let)

Nevím, co všechno užívám. Jednou za týden se tu staví dcera a léky mi připraví do takové plastové krabičky, co má přihrádky pro všechny dny v týdnu na ráno, poledne i večer. Ale je jich asi dvanáct, některé z nich beru i třikrát denně.

A s čím se léčíte?

Mám revma, zlobí mě srdíčko a taky otékám a zadýchávám se. Občas mě přepadne takový smutek, ale na to léky nechci. Radši si uvařím odvar z třezalky.

A co ta vyrážka na loktech?

To je lupénka po mámě. Je to jen na loktech a kolenou, takže si ta místa namažu takovou černou mastí, co mi dali na kožním.

Cukrovku nemáte?

Dřív ano. Ale posledně jsem měla cukr v krvi úplně v pořádku, tak jsem přestala brát alespoň některé léky.

Jak se cítíte?

Jsem strašně unavená a slabá. Je mi zatěžko dojít si nakoupit. Ještěže mám hodnou sousedku, která mi přinese, co potřebuji. K lékaři mě musejí vozit děti.

A má alespoň některý z lékařů přehled o všech lécích, které berete?

To asi těžko, u doktora mi vezmou krev, pan doktor se na mě podívá. Pro výsledky se pak staví dcera a přinese mi i léky. Posledně mi ještě přidala vitaminy, abych nebyla tak unavená.

Komentář

Polypragmazie, tedy užívání vysokého počtu léků, je zejména u seniorů škodlivá. Kdo nemá medicínské nebo farmaceutické vzdělání, nemůže se orientovat v tak složité problematice, jakou je souběžné užívání několika skupin léků. Únava, malátnost, slabost, to jsou jen „mírné“ nežádoucí účinky škodlivé polypragmazie. Skutečně je nutné, aby paní Marie užívala tolik léků? Naopak o účelnosti vysazení antidiabetik by se dalo pochybovat.

K čemu všemu může dojít?

  • K nesprávné medikaci v akutní situaci (stres v ordinaci při náhlém závažném onemocnění, při bezvědomí, úrazu…);
  • K předávkování při lékových duplicitách (stejná účinná látka je přítomna ve dvou lécích různých názvů);
  • K lékovým interakcím (vzájemnému ovlivňování léků).

Všechny tyto situace mohou mít toxické až smrtelné důsledky.

Pacientský záznamník ke stažení

Důsledky nesprávného užívání léků

Poškození zdraví z důvodu špatné kombinace léků není dnes ničím výjimečným. V letech 2007 až 2017 došlo k více než 3,5násobnému nárůstu počtu hospitalizací v důsledku nesprávného užívání léků. Kvůli nežádoucím účinkům léků však bohužel dochází i k úmrtím. Ve stejném období došlo dokonce k desetinásobnému nárůstu počtu hospitalizací, které skončily úmrtím. Odhady hovoří až o 200 vyhaslých životech ročně z důvodu špatné kombinace léků [1].

Od 1. června 2020 jsou čeští pacienti lépe chráněni před následky nesprávného užívání léků. Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozšířily oblíbený systém eRecept o sdílený lékový záznam, který umožňuje lékařům a farmaceutům při poskytování zdravotních služeb zohlednit stávající lékovou historii konkrétního pacienta. To vede k možnosti eliminovat nežádoucí interakce léčivých přípravků a jejich duplicitního užívání pro vyšší bezpečí pacienta.

To však neznamená, že tu není prostor pro aktivitu samotného pacienta. Spolu s občanským nebo řidičským průkazem by měl mít u sebe každý občan ČR záznam, které léky bere. Jsou situace, kdy na dohledání léčiv konkrétního pacienta ve sdíleném lékovém záznamu na stránkách SÚKL nejsou podmínky nebo čas.

redakce MEDICAL TRIBUNE CZ

Zdroj:

[1] Sdílený lékový záznam MZ ČR, SÚKL, 2020. https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/05/prezentace-Sdílený-lékový-záznam-pacienta.pdf

hlasování

4.5 (2)

Štítky:
léčba
lékové interakce
léky
medikace
polypragmazie
užívání léků

Související články
Potravinové doplňky, ale i některé potraviny mohou s našimi léky různě reagovat, a to ne vždy žádoucím způsobem.

Co je to adherence?

 4 min.  |   23. 4. 2022  |   Pavla Banýrová
Možná jste se s tímto slovem už setkali, možná ještě ne. Lékaři ale řeší téma adherence víc a víc a určitě je namístě vysvětlit, o co se vlastně jedná.

Desatero adherence pro pacienta

 2 min.  |   23. 3. 2020  |   Pavla Banýrová
Slovem adherence se označuje to, do jaké míry jako pacient spolupracujete se zdravotníky a dodržujete léčbu.

Jak se vyznat v bolestech hlavy

 1 min.  |   3. 5. 2020  |   redakce
O jakou bolest se jedná, pomůže určit i to, kde se vyskytuje.

Vidět pacienta jako celek lze – když funguje spolupráce

 5 min.  |   18. 8. 2023  |   redakce
Nebuďte jen pasivním prvkem, který se nechává posouvat z jedné ordinace do druhé. Hlavním odborníkem na svůj život jste především Vy.
Když začneme užívat více léků současně, mohou vzniknout tzv. lékové interakce. Co to znamená a proč je důležité o nich vědět?

Veďte si o svých bolestech hlavy záznamy

 1 min.  |   17. 6. 2020  |   redakce
Projevy migrény jsou individuální, a proto pro každého pacienta i lékaře je naprosto klíčové vést si přehled o těchto projevech v čase. Jako velmi užitečná pomůcka se osvědčil deník se záznamy migrény.

Základní pravidla léčby migrény

 2 min.  |   5. 4. 2020  |   redakce
Důvodem návštěvy lékaře bývá nejčastěji náhle vzniklá nebo silná bolest hlavy. Alarmující by však mělo také být: jde-li o první bolest hlavy u pacienta ve věku nad 40 let, postupně se rozvíjející atypická bolest hlavy nereagující na běžnou léčbu, bolest hlavy u pacienta s nádorovým onemocněním nebo HIV infekcí, přítomnost jakéhokoliv ložiskového neurologického nálezu či poruchy vědomí. K nejčastěji užívaným lékům patří nesteroidní analgetika a v posledních dvaceti letech jsou k léčbě migrény hojně předepisovány triptany, které cílí přímo na mechanismus vzniku této bolesti. Fungují rychle a podávají se na počátku bolesti. Bohužel i tyto léky, stejně jako nesteroidní analgetika, mohou způsobovat bolest hlavy z nadměrného užívání léků. K dalším farmakologickým možnostem patří profylaktická neboli preventivní léčba, která se dělí na běžnou a biologickou léčbu. Profylaktickou léčbu Vám předepíše Váš ošetřující neurolog. Profylaktická léčba je vždy individuální a v ČR je dostupných pět základních skupin léků té běžné – konvenční. Ve skupině biologické léčby jsou hrazeny 3 přípravky. Vedle užívání léků je však pro léčbu každé migrény nejdůležitější životní styl, který vyžaduje: pravidelnost (pravidelný spánek, stravování atd.), velmi důležitý je dostatek fyzické aktivity (alespoň 150 minut týdně), zjištění a odstranění všech spouštěčů migrény (umělá sladidla, kofein). Pro lepší kontrolu onemocnění lékaři doporučují u pacientů s migrénou vést si záznamy o průběhu migrény (více Deník migrény), kde by si měl pacient zaznamenávat frekvenci bolestí, užitou medikaci atd. Vedle migrenózních deníků umožňuje pacientům získat větší kontrolu nad svou nemocí také aplikace Migréna Kompas, kterou si mohou stáhnout na adrese: www.migrena-kompas.cz/aplikace/ nebo naskenováním QR kódu níže. Lékaři by také neměli zapomínat na edukaci pacienta, který by měl znát riziko vzniku bolestí hlavy v důsledku nadměrného užívání léků.
Volba léčebného postupu závisí na řadě faktorů. Intenzita bolesti uváděná pacientem je důležitá.
Je třeba si uvědomit, že pacienti jsou různé osobnosti a mají osobitý přístup k radám lékaře i k léčbě.

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.