Co všechno patří ke komplexní léčbě bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2020  |   Garant: Jan Lejčko


Volba léčebného postupu závisí na řadě faktorů. Intenzita bolesti uváděná pacientem je důležitá.

Léčbou akutní bolesti (AB) se zabývají základní lékařské obory a snahou je odstranění příčiny způsobující bolest. AB je nutno léčit razantně, aby nedocházelo k rozvoji nepříznivých patofyziologických změn a prohloubení stresu se všemi důsledky. AB dobře reaguje na léčbu analgetiky (léky proti bolesti). Efektivně vedená léčba AB má preventivní význam z hlediska rizika přechodu do chronické bolesti (CHB). Rozhodující roli v pohotovém ovlivnění bolesti hraje farmakoterapie. Pro AB, oproti CHB, je typické, že je relativně dobře ovlivnitelná a často lze vystačit s jednou léčebnou modalitou. I zde jsou někdy potřebné nefarmakologické postupy.

Léčba CHB, pokud je neúspěšná, patří do rukou odborníka – algeziologa. Po zevrubném zhodnocení stavu se stanovuje individuální léčebný plán. CHB hůře reaguje na léčbu.

Farmakologická léčba bolesti představuje používání léčivých přípravků proti bolesti, které mohou být podávány v různých lékových formách (tablety, kapky, čípky, náplasti, injekční podání). Základním vodítkem je výběr analgetika dle intenzity bolesti, jejího charakteru a podle analgetického žebříčku stanoveného Světovou zdravotnickou organizací: 

Stupeň 1 – Neopioidní analgetika (paracetamol, metamizol), nesteroidní antirevmatika (NSA) – ibuprofen, diklofenak, nimesil...

Stupeň 2 – Slabé opioidy (tramadol, kodein) + neopioidní analgetika.

Stupeň 3 – Silné opioidy (morfin, oxykodon) + neopioidní analgetika.

Volba a podávání analgetik vycházejí z pacientových údajů o intenzitě a charakteru bolesti a konkrétního klinického stavu. Nerozhoduje původ bolesti, ale její intenzita. Při volbě z analgetické stupnice se u AB uplatňuje postup shora dolu (tedy od 3. stupně), u CHB opačně zdola nahoru.

K léčbě bolesti jsou používána i adjuvantní (pomocná) léčiva, mezi něž patří antiepileptika a antidepresiva (mají i protibolestivý efekt), kortikosteroidy, myorelaxancia, lokální anestetika a také kanabinoidy (účinné látky v léčebném konopí).

Léky se podávají v pravidelných intervalech, aby se předcházelo znovuobjevení silné bolesti. Léky proti bolesti se podávají nejčastěji perorálně (ústně), ale možná je i kožní nebo slizniční aplikace. Takto podávané léky se sice vstřebávají pomaleji, ale jsou účinné mnohem déle než ty podané injekčně. I proto jsou injekce do svalů používány pouze u AB, je-li to vhodné, a u CHB spíše výjimečně.

Ke komplexní léčbě bolesti patří vedle farmakoterapie i: 

  • rehabilitační postupy,
  • psychoterapeutické metody,
  • sociální podpora,
  • intervenční analgetické metody (nervové blokády, radiofrekvenční metody...)
  • postupy alternativní medicíny (akupunktura…).


Související články

Jak se orientovat v typologii bolesti

 4 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Bolest je nepříjemným prožitkem spojeným se skutečným nebo potenciálním poškození tkáně. Dělíme ji podle několika hledisek.

Co je dobré vědět o neuropatii

 7 min.  |   27. 8. 2021  |   redakce
Neuropatie znamená poškození jednoho nebo více nervů, zejména periferních.
Onemocnění, které postihuje periferní nervy. Příznaky se začnou projevovat zvolna jako např. svalová slabost, únava, úbytek svalové hmoty nebo křeče.

Jak probíhá vyšetření bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Pro stanovení intenzity se používají různé škály bolesti. Součástí diagnostiky je také celkové klinické vyšetření zahrnující např. RTG, CT, nebo magnetickou rezonanci.

Jak si vést Deník bolesti

 2 min.  |   10. 8. 2019  |   Jan Lejčko
Pro samotnou diagnostiku, ale zejména pro stanovení úspěšné terapie, by si nemocní, zejména ti s chronickou bolestí, měli vést Deník bolesti.
1. Nežádoucí účinky (NÚ) léčby NÚ se mohou vyskytnout u všech typů analgetik. Tento problém nabývá na významu při dlouhodobé léčbě. U neopioidních analgetik, zejména u nesteroidních antirevmatik (NSA) bývají časté poruchy trávicího traktu (vředová choroba žaludku, krvácení do trávicího traktu), poruchy funkce ledvin, jater a krvácivosti. U opioidních analgetik (morfin, fentanyl, oxykodon) se tyto NÚ nevyskytují, ale individuálně se může vyskytnout nevolnost a zvracení, ospalost, svědivka a velmi často zácpa. Při správně vedené léčbě bolesti opioidy nevzniká typ závislosti, který se vyskytuje u narkomanů, ale pravidelně se rozvíjí tzv. fyzická závislost. Ta se projeví rozvojem abstinenčního (odvykacího) stavu (třesavka, husí kůže, nervozita, úzkost) při náhlém vysazení opioidů. Tomu se předchází postupným vysazováním opioidů (je-li pro to z lékařského hlediska důvod). Řadě NÚ lze předcházet preventivním podáním některých léků. Přínosná jsou gastroprotektiva (např. omeprazol) při dlouhodobé léčbě NSA, antiemetika (léky proti nevolnosti a zvracení – haloperidol, metoklopramid, ondansetron) a laxativa (projímadla) při léčbě opioidy. 2. Nesprávná kombinace léků a předávkování Jedním z důvodů stále častějšího předávkování je široká nabídku léků se stejnou účinnou látkou. Např. valetol, ataralgin, panadol, paralen a coldrex obsahují stejnou účinnou látku, takže při neznalosti účinné látky a jejich nesprávné kombinaci může při kombinaci těchto léků dojít snadno k předávkování. Kombinace neopioidních a opioidních analgetik může být výhodná, stejně jako kombinace analgetik s adjuvantními analgetiky. Velkou chybou je však současné užívání více typů NSA. Vzhledem k tomu, že jsou NSA hojně užívána zejména u starších polymorbidních pacientů, je třeba dát pozor na možné lékové interakce NSA nejčastěji s léky na cukrovku (antidiabetika), ředění krve (antikoagulancia) na vysoký krevní tlak (antihypertenziva). 3. Zanedbání stavu Nedostatečná léčba bolesti je problémem i ve vyspělých zemích. I když se situace na poli léčby bolesti v poslední době zlepšila, ani v dnešní době není v ČR např. nádorová bolest dostatečně léčena. Ve značné části případů se přitom jedná o vhodný výběr léků a jejich správné použití. Pravidlem úspěšnosti je tedy správné užívání léků, především v kombinacích, přesné a stálé dodržování lékařem stanovených pravidel. Odpovíte-li, byť jen jednou kladně, je na čase začít s léčbou bolesti: Trpím bolestí velkou část dne Snažím se s bolestí co nejvíce bojovat Když se bolest stává nesnesitelnou, beru si léky Kvůli bolesti nemám chuť vidět se s mnoha lidmi V noci se kvůli bolesti budím

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.