Pitný režim v zimě
Pitný režim se řeší nejčastěji v souvislosti s letním obdobím, neméně důležitý je však pitný režim i v zimě. Zima totiž klade na náš pitný režim často také zvýšené nároky.
Přechody z venku dovnitř
Trávíme-li hodně času ve vytápěných a klimatizovaných prostorách, organismus se dehydratuje vlivem suchého vzduchu, který je pro tyto místnosti obvyklý. Podobně působí mrazivé povětří. Navíc přechody z vyhřátých prostor do těch venkovních, mrazivých, a naopak (a rozdíly mohou být 30 i více stupňů Celsia), kladou zvýšené nároky na náš termoregulační systém (a udržení stálé teploty těla), který je do značné míry zajišťován metabolismem tekutin v našem organismu.
I v zimě se můžeme zpotit
Ani zimní pocení bychom neměli podceňovat. Protože například i v rámci zimních sportů nebo stavění sněhuláka se můžeme výrazně zapotit. Často používáme funkční prádlo, které má za úkol pot od těla odvádět, můžeme mít tedy pocit sucha, nicméně to neznamená, že se nepotíme. A pocení znamená ztráty tekutin (a minerálních látek), které je třeba doplnit.
Co a kolik v zimě pít?
Zimní pitný režim by měl u dospělých představovat v průměru dva až tři litry tekutin denně (v průměru 35 ml na kilogram tělesné hmotnosti a den). Základem by měla být voda, minerálky, čaje (vše přednostně v neslazené podobě), případně ředěné 100% džusy. Do příjmu tekutin můžeme započítávat také polévky a ovoce a zeleninu (až z 90 % tvořeny vodou), pokud je jíme pravidelně.
Teplé vs. studené nápoje
V zimě přicházejí více ke slovu nápoje teplé, které zrychlí prokrvení a tělo se po návratu z chladu do tepla rychleji rozehřeje. Pozor na alkohol! Oblíbené „tekuté svetry“, jako jsou svařené víno, grog nebo horký punč, sice v první chvíli krásně zahřejí, jenže poté působením alkoholu roztáhnou cévy a člověk ztrácí rychle tepelné zásoby. Při opětovném pobytu v chladném počasí tak může dojít snadněji k prochladnutí. Mohou k tomu přispět i alkoholem otupělé smysly, a tedy i nedostatečné vnímání chladu.