Zvýšený cholesterol v krvi neboli dyslipidemie je metabolické onemocnění, které nebolí, ale o to je zrádnější a nebezpečnější. Může totiž být příčinou cévních onemocnění, jako je infarkt myokardu, ateroskleróza (zužování cév), cévní mozková příhoda nebo nedokrevnost dolních končetin.

Ideální hladina cholesterolu v krvi je nižší než 5 mmol/l, za rizikovou se považuje hodnota vyšší než 6,2 mmol/l. Cholesterol je pro náš organismus velice důležitý – podílí se na tvorbě vitaminu D, žlučových kyselin a steroidních hormonů (testosteron, estrogen ad.). Na druhou stranu se však ukládá do stěn cév a tím způsobuje jejich zužování a ztrátu pružnosti – to pak vede k nedostatečnému zásobování orgánů krví.

Jaké jsou příčiny vysokého cholesterolu?

Obecně se dá říct, že příčinou dyslipidemie je nezdravý životní styl, který zahrnuje především konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, kouření cigaret, obezitu a tělesnou pasivitu a nadměrnou spotřebu alkoholu.

Jaké jsou příznaky vysokého cholesterolu?

Stejně jako třeba vysoký krevní tlak nemá dyslipidemie zjevné příznaky – nebolí a nijak neobtěžuje, často se objeví při běžném vyšetření krve. Podobně jako hypertenze je velmi nebezpečná: může vést k onemocnění koronárních tepen (blokuje tepny srdce) a perifernímu cévnímu onemocnění (blokuje tepny v nohou). Hlavním příznakem onemocnění koronárních tepen bývají bolesti na hrudi, které mohou vést i k infarktu; periferní cévní onemocnění se nejčastěji projevují bolestí nohou při chůzi.